Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Parki krajobrazowe w samorządzie

W dniach 17-18 października br. odbyła się ogólnopolska konferencja „10 lat parków krajobrazowych w Samorządzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, w której udział wzięli pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

W czwartkowe przedpołudnie 17 października br. w Hotelu Stary Tartak położonym na brzegu najdłuższego jeziora w Polsce – Jeziora Jeziorak – w Iławie zebrali się pracownicy parków krajobrazowych z terenu całej Polski, a ponadto przedstawiciele urzędów marszałkowskich na ogólnopolskiej konferencji „10 lat parków krajobrazowych w Samorządzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. W gronie uczestników znaleźli się także pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: dyrektor ZLPK, Justyna Jędruch i pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski. Konferencja miała charakter międzynarodowy bowiem uczestniczyli w niej także przedstawiciele służb ochrony przyrody z obwodu kaliningradzkiego Rosji, a także aktywiści z kaliningradzkiego oddziału organizacji „Zielony Front”. Uczestników konferencji powitał Krzysztof Słowiński, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich będący także gospodarzem konferencji. Słowo powitalne skierował także do uczestników Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pierwszy dzień konferencji był dniem referatowym. W dwóch sesjach (przed i po obiedniej) wygłoszono w sumie 11 referatów. W sesji przedpołudniowej uczestnicy usłyszeli o: Historii powstawania parków krajobrazowych w województwie warmińsko-mazurskim (Małgorzata Domurad), Parkach krajobrazowych w systemie ochrony przyrody i krajobrazu (prof. Czesław Hołdyński), Ochronie rzadkich gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000 w Europie (Jaromir Krajewski), Osobliwościach geologicznych Wzgórz Dylewskich (dr Dariusz Gałązka), Perspektywach współprac Ligi Ochrony Przyrody z parkami krajobrazowymi w zakresie edukacji i promocji (Janusz Łakomiec). W sesji tej wygłoszony został referat gości zagranicznych. Oleg Iwanow z organizacji „Zielony Front” przedstawił prezentację pt.: „Społeczny monitoring ekologiczny obszarów chronionych obwodu kaliningradzkiego”.

Sesja popołudniowa w całości poświęcona była parkom krajobrazowym województwa warmińsko-mazurskiego. Dyrektorzy i pracownicy szczęściu parków zaprezentowali ich walory przyrodnicze i kulturowe oraz działania prowadzone na ich terenie w ramach projektu RPO Warmii i Mazur na lata 2014 – 2020.

Drugi dzień konferencji był dniem terenowym. Gospodarze starali się pokazać gościom wszystko co najcenniejsze i najpiękniejsze w swoich parkach. Ci z uczestników konferencji, którzy pojechali na wyjazd terenowy do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego mieli okazję zobaczyć monstrualne wręcz ruiny XIV-wiecznego zamku w Szymbarku. Obiekt ten jest dziś remontowany i w niedługim czasie w części zostanie zaadoptowany dla turystów. Nie mniejsze wrażenie zrobiły ruiny „Pruskiego Wersalu” – pałacu Finckensteinów w Kamieńcu, z którego przez dwa miesiące 1807 roku Napoleon Bonaparte rządził Europą i … Panią Walewską.

Następnie nadszedł czas by ujrzeć w pełnej krasie najdłuższe jezioro w Polsce. Przymglone nieco wody Jezioraka podziwialiśmy z wieży widokowej w Siemianach. Wyjątkowy ten akwen wodny ma długość ponad 27 km. Na koniec wycieczki terenowej udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Jasne. Mimo pochmurnej pogody jezioro Jasne wyglądało bardzo malowniczo oplecione lasem o całej palecie barw. Nie mniej urokliwe było mniejsze od niego Jezioro Lube. Na trasie ścieżki mogliśmy też zaobserwować ciekawe formy drzew (zrośnięte ze sobą buki i sosny guzowate) oraz stosunkowo rzadki gatunek grzyba – siedzuń sosnowy.

Malownicze, polodowcowe krajobrazy Pojezierza Iławskiego na długo zostaną w naszej pamięci.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK