Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Parki krajobrazowe dla biegaczy

 • 11-12-2019

Zdrowy styl życia i dbanie o kondycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa.  Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej jest bieganie. Jest to sport dostępny dla wszystkich, można go uprawiać go wszędzie i bez specjalistycznego sprzętu (na początek wystarczą tylko buty) czy szczególnych umiejętności. Można biegać w mieście - jednak przyjemniejsze jest bieganie wśród lasów i pól.

Idealnym miejscem do biegania są tereny parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Już sam fakt objęcia danego obszaru ochroną jest gwarantem „pięknych okoliczności przyrody”. Parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu w przeciwieństwie do parków narodowych i rezerwatów nie ograniczają nas do poruszania się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach – każda droga leśna, polna, ścieżka i dróżka jest więc dobra na biegowy trening. A nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pośród przyrody biega się przyjemniej niż w mieście czy na stadionie. Biegając poza teranymi zabudowanymi nie musimy się martwić o ruch uliczny czy spowalaniające nasz trening światła na przejściach na pieszych. Wybiegając z miasta uciekamy też od smogu i hałasu. Zanurzenie w naturalnym krajobrazie działa kojąco i zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie a to już prosta droga do efektywnego, skutecznego i satysfakcjonującego treningu. Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać dzikich mieszkańców lasów i pól – spotkanie z sarną, jeleniem czy choćby parą żurawi dodatkowo wzbogaci nasz pakiet biegowych endorfin. Bieganie po naturalnym podłożu wpływa też pozytywnie na nasz układ ruchu. Mięśnie i ścięgna pracują zdecydowanie inaczej niż na asfalcie. Korzenie, kałuże, powalone pnie i korzenie wymuszają większe skupienie podczas biegu, pracujemy przy tym nad koordynacja i balansem. Wszystko to z pewnością zaowocuje na zawodach biegowych.

Oczywiście bieganie w plenerze to i wielka odpowiedzialność za teren z którego się korzysta. Biegaczy nie trzeba jednak przekonywać do szacunku do przyrody. Środowisko biegowe raczej skrupulatnie przestrzega zasadę „biegam – nie śmiecę”. Popularna jest też akcja „sprzątanie przez bieganie”. Niejeden biegacz wraca bowiem z treningu z workiem śmieci – bynajmniej nie swoich. Tak, tak, biegacze sprzątają swoje biegowe ścieżki – niech przykładem będzie cykliczna już akcja sprzątania Starego Lasu pod Lublinem wchodzącym w skład Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu czy wywożenia śmieci z podkazimierskich wąwozów przez ekipę organizacyjną Biegu Szlak Trafi po zakończeniu zawodów. O tym, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne niech zaświadczy też fakt, że stałym punktem w regulaminach biegów przełajowych jest kategoryczny zakaz śmiecenia. Jest on bezwzględnie przestrzegany - do historii przeszedł przypadek dyskwalifikacji i odebrania tytułu Mistrzyni Polski w Biegach Ultramaratońskich za rzucone na trasie opakowanie po żelu energetycznym – i żadne protesty nie zostały uwzględnione.

A skoro już o zawodach mowa… Nasz region może poszczycić się sporą ilością biegów przełajowych. Te rozgrywane na terenach parków krajobrazowych czy obszarach chronionego krajobrazu muszą wcześniej zostać zatwierdzone przez Służbę Parków Krajobrazowych – wszelkie uchybienia względem przyrody musiałyby skończyć brakiem zgody na organizacje w latach kolejnych. Jak na razie, i wierzymy ze tak już zostanie, organizatorzy biegów jak i biegacze nie dali się poznać ze złej strony. Biegi stają się więc imprezami cyklicznymi i na stałe wpisują się w kalendarze wydarzeń naszych obszarów chronionych. A sami biegacze są zawsze mile widziani na terenach parków krajobrazowych.

Poniżej polecane przez nas biegi rozgrywane na terenach lubelskich parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Styczeń:

 • CITY TRAIL w Lublinie – rozpoczęcie cyklu biegów (6 w roku) organizowanych nad Zalewem Zembrzyckim w Czerniejewskim Obszarze Chronionego Krajobrazu na dystansie 5 km

Luty:

 • Zimowe Roztocze – Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, dystans: 16 km, 22 km, 44 km

Marzec:

 • Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego – Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu, dystans: 42 km
 • Bieg Zielony Sznurowadeł – otulina Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, dystans: 5 km i 21 km
 • Bieg Dream Team Nałęczów – otulina Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, dystans: 10 km

Maj:

 • Ultra Roztocze - Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, dystans: 30 km, 60 km, 90 km i 120 km
 • Biegi Przełajowe w Chodlu – Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu, dystans: 5 km
 • Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym – Kazimierski Park Krajobrazowy, dystans: 5 i 10 km

Czerwiec:

 • Bieg Partyzantów – Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie”, dystans: 12 km
 • Maraton i Półmaraton Kraśnicki – Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, dystans: 21 km i 42 km
 • Leśna Dziesiątka Gminy Niemce – Kozłowiecki Park Krajobrazowy, dystans: 10 km
 • Bieg Ekologiczny – Poleski Park Krajobrazowy, dystans: 21 km

Lipiec:

 • Botaniczna Piątka Lublin – bieg na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie, dystans: 5 km
 • Bieg Jezior w Uścimowie – Park Krajobrazowy „Pojezierze Łęczyńskie”, dystans: 3,700 km

Sierpień:

 • Bieg Szlak Trafi – Kazimierski Park Krajobrazowy, dystans: 7 km, 21 km, 57 km
 • Bieg Sapiehów w Kodniu - Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu, dystans: 15 km
 • Bieg Chrząszcza - Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, dystans: 25 km

Wrzesień:

 • Biegam Bo Lubię LASY – Kozłowiecki Park Krajobrazowy, dystans: 10 km
 • Charytatywny Drużynowy Bieg Sztafetowy o Wschodzie Słońca – Nadwieprzański Park Krajobrazowy, dystans: bieg 3godzinny

Październik:

 • Półmaraton Jata 21 serc – Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu, dystans: 21 km
 • Bieg Sobiborski – Sobiborski Park Krajobrazowy, dystans: 12 km


Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński