Akcja „Odśmiecanie Krajobrazu” realizowana jest przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych już od 10 lat. Głównym celem akcji jest likwidowanie dzikich składowisk odpadów na obszarach chronionych. W inicjatywę zaangażowana jest społeczność lokalną, samorządy oraz instytucje związane z ochroną przyrody i środowiska.
Podczas akcji kładziemy również nacisk na edukację dzieci i młodzieży ze szkół na terenach gmin położonych w granicach parków krajobrazowych i ich otulin. Każda taka akcja łączy mieszkańców i instytucje działające lokalnie we wspólnym celu – dbanie o czysty krajobraz i środowisko. W programie każdego z tych wydarzeń jest: likwidacja dzikich składowisk odpadów, gry i zabawy dla dzieci o tematyce przyrodniczej, konkursy wiedzy o odpadach z nagrodami, ognisko integracyjne.
Tegoroczna X edycja akcji „Odśmiecania Krajobrazu” odbyła się pod hasłem: „Czas posprzątać las”. Zorganizowana została we wszystkich 5 Oddziałach Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych (Chełm, Zamość, Lubartów, Janów Lubelski, Janów Podlaski) oraz w Ośrodku Edukacji-Ekologicznej w Sobieszynie. Dzikie składowiska odpadów były likwidowane w Chełmskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie”, Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu” oraz w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”. W akcji wzięło udział łącznie 265 osób, które zebrały na terenach leśnych 74 worki śmieci o pojemności 120 litrów każdy (łącznie 8 880 litrów).
Podsumowanie działań terenowych odbyło się na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego i było relacjonowane przez TVP3 Lublin (linki do audycji znajdują się poniżej). Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czułczycach wraz ze współorganizatorami z Chełmskiego Towarzystwa Samorządowego oraz partnerami z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego filia w Chełmie, Nadleśnictwa Chełm oraz Gminy Sawin zbierali odpady z terenu Leśnictwa Borek. Po działaniach terenowych uczestnicy mieli okazję zwiedzić Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu i tam na własne oczy zapoznać się ze sposobami sortowania odpadów i gromadzenia surowców wtórnych. Kolejnym punktem był Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie, gdzie dzieci wzięły udział w grach i zabawach z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz w konkursie wiedzy o segregacji odpadów przygotowane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Chełmie. Każdy uczestnik otrzymał zestaw materiałów promocyjnych przygotowanych przez organizatorów. Wydarzenie zakończyło się ogniskiem integracyjnym.
Tematyka prawidłowej gospodarki odpadami pojawia się już od przedszkola i przewija się przez wszystkie etapy kształcenia. Programowa edukacja wspólnie z nagłaśnianymi akcjami inicjowanymi przez różnorodne instytucje powoli wpływa na zmianę zachowań i zwiększa wrażliwość na środowisko. Mamy nadzieję, że dzięki akcji „Odśmiecanie Krajobrazu” zwrócimy większą uwagę społeczeństwa na znaczenie krajobrazu dla przyrody i człowieka a wspólnie podjęte działania nie tylko pozwolą podziwiać piękne Lubelskie krajobrazy wolne od szpecących je śmieci ale również zaktywizują lokalne społeczności i samorządy do dbania o swoje Małe Ojczyzny.
Paweł Łapiński
Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych
Zdjęcia: Justyna Pietraszewska UMWL, Jolanta Kiszka, ZLPK O. Janów Lubelski, Andrzej Kardasz i Michał Zieliński, ZLPK O. Lubartów, Małgorzata Bielecka, ZLPK O. Zamość, Zyta Chajkaluk, ZLPK O. Janów Podlaski, Benita Marciniak i Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK, Wojciech Niedziółka
Zapraszamy do oglądnięcia relacji z akcji „Odśmiecania Krajobrazu” na antenie TVP3 Lublin:
https://lublin.tvp.pl/64107052/23-pazdziernika-2022-g-1115-brzezno-odsmiecanie-krajobrazu
https://lublin.tvp.pl/64107061/23-pazdziernika-2022-g-1145-brzezno-odsmiecanie-krajobrazu
https://lublin.tvp.pl/64110923/23-pazdziernika-2022-g-1700-brzezno-odsmiecanie-krajobrazu
https://lublin.tvp.pl/64110924/23-pazdziernika-2022-g-1825-brzezno-odsmiecanie-krajobrazu