Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych - wielki finał w Lubartowie

  • 06-10-2020

We wrześniu b.r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zorganizował wieloetapowe wydarzenie edukacyjno – promocyjne pod nazwą Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych. Gościliśmy ze swoim edukacyjnym miasteczkiem namiotowym w Chełmie, Szczebrzeszynie,  Janowie Lubelskim i Janowie Podlaskim. W planach był jeszcze Lublin – niestety ulewny deszcz sprawił, że impreza musiała zostać odwołana. Z niepokojem więc patrzyliśmy w pochmurne niebo i zastanawialiśmy się czy finał zaplanowany na 29 września w Lubartowie ma szansę się odbyć.  I się odbył – i jak poprzednimi razy, tak i teraz było świetnie.

Miejscem wydarzenia był Rynek II czyli plac przed Lubartowskim Domem Kultury. Jak zwykle stanęło kilka namiotów oraz wystawy: fotograficzna prezentująca zwierzęta leśne i skomponowana z tzw. rollupów prezentujących walory wszystkich 17 lubelskich parków krajobrazowych.

Namioty i urzędujący w nich parkowi edukatorzy zapraszali przybyłych do wspólnej zabawy. Oczywiście „zabawy” realizowane były zgodnie z hasłem „bawiąc – uczyć” – były to quizy, zagadkowe koła fortuny, przyrodnicze puzzle, krzyżówki oraz zajęcia na różnorakich przyrodniczych pomocach dydaktycznych, eko-tablicach itp. Nasze parkowe święto odwiedziły zarówno grupy zorganizowane dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich jaki uczestnicy indywidualni. Swoja obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele władz samorządowych Pan Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik i Wiceburmistrz Pan Tadeusz Małyska.

O wydarzeniu napisała miejscowa prasa:  
Lubartowiak: http://www.lubartowiak.com.pl/fakty/edukowali-o-parkach-krajobrazowych-na-lubartowskim-rynku/
Wspólnota Lubartowska: https://lubartow.24wspolnota.pl/kultura/edukacyjna-impreza-o-parkach-krajobrazowych-na-rynku-w-lubartowie/B1fyBuGsnAdBJVYI7oHh

Wydarzenie okazało się niezwykle udane. Przyjemnie było się spotkać z mieszkańcami Lubartowa, którzy w większości przypadków okazali się wielkimi sympatykami nieodległego Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.  

Lubartów był ostatnim punktem naszego parkowo-edukacyjnego tegorocznego objazdu. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i uczestniczyli w wydarzeniach z cyklu „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych”. Spotkanie z tak liczną grupą miłośników przyrody sprawiło nam – załodze Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych mnóstwo satysfakcji.

Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński