Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ODKRYWCY LUBELSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH W SZCZEBRZESZYNIE

  • 05-10-2020

22 września 2020 roku na Rynku w Szczebrzeszynie nie słychać było „brzmienia chrząszcza” ponieważ rozlokowali się tutaj pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. A okazja była szczególna bo przeprowadzaliśmy wielką ogólno wojewódzką akcję pod nazwą „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych”. W Szczebrzeszynie odbyło się drugie wydarzenie z tego cyklu.

Dzień był ciepły i słoneczny więc i zainteresowania naszymi atrakcjami nie brakowało.

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne w formie gier i zabaw. Można było się sprawdzić w wiedzy dotyczącej rozpoznawania drzew, zwierząt leśnych, motyli czy innych owadów. Obok stanął pieniek, na którym przysiadły dzięcioły. Był również specjalny namiot gdzie dzieliliśmy się wiedzą o roli i znaczeniu pszczół w przyrodzie. Nie mogło zabraknąć również informacji o samych parkach krajobrazowych. Mamy ich przecież aż siedemnaście. Na płycie Rynku podziwiać można było wystawę przyrodniczych zdjęć Andrzeja Blachy „Oko w oko”.

Na początku pojawiły się przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego, później uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 i Zespołu Szkół Nr 2. Łącznie na naszym wydarzeniu pojawiło się ponad 80 uczestników.

Największym zainteresowaniem jednak cieszyło się malowanie toreb płóciennych.

Bardzo cieszymy się, że akcja Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych spodobała się mieszkańcom Szczebrzeszyna oraz, że spotkała się z przychylnością władz miasta.  

Cykl „Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych” zorganizowany został przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski.

Tekst: Małgorzata Grabek (ZLPK OZ Zamość)

Zdjęcia: M. Bielecka (ZLPK OZ Zamość) i J. Szlendak (OEE w Sobieszynie)