18 czerwca br. już po raz piąty odbyło się Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego zorganizowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Tegoroczne Święto zorganizowane zostało w Krasnobrodzie pod hasłem: Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego „Odkrywamy Magiczne Roztocze” w Krasnobrodzie.
Idea Święta sięga 2017 roku kiedy to zrodził się pomysł zorganizowania wydarzenia o zasięgu wojewódzkim, które miałoby na celu popularyzację wiedzy i promocję lubelskich parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu, a także, prezentację działalności Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz prowadzenie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej w terenie. Święto miało także na celu promowanie, w miarę możliwości, konkretnych obszarów chronionych.
Tegoroczna edycja Święta rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez ks. prałata dr. Eugeniusza Derdziuka. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.
Po Mszy św. rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Wszystkich Gości powitał Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Pan Paweł Łapiński i Burmistrz Miasta i Gminy Krasnobród Pan Kazimierz Misztal. Następnie w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, Pana Jarosława Stawiarskiego, który objął Święto Honorowym Patronatem, głos zabrał Pan Michał Mulawa, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, który uroczyście otworzył tegoroczne Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego.
Święto jest zawsze okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla naszych parków krajobrazowych. Osoby takie otrzymują Honorową Odznakę „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych”.
W roku bieżącym grono Przyjaciół Lubelskich Parków Krajobrazowych powiększyło się o 17 osób.
Pan Michał Mulawa – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego wręczył Honorową Odznakę „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” księdzu Prałatowi Eugeniuszowi Derdziukowi.
Po krótkiej przerwie, wręczono kolejne odznaczenia „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” następującym osobom:
Panu Michałowi Mulawie - Wicemarszałkowi Województwa Lubelskiego
Panu Kazimierzowi Misztalowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Krasnobród
Panu Januszowi Bodziackiemu – Członkowi Narodowej Rady Rozwoju Dyrektorowi Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL.
Pani Aleksandrze Kociszewskiej - Dyrektor Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie
Pani Marioli Czapli – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Krasnobrodzie
Panu Krzysztofowi Kowalczukowi – Kierownikowi Oddziału w Zamościu Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Panu Tomaszowi Bylinie – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Biała Podlaska
Panu Lucjanowi Bednarzowi – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Zwierzyniec
Panu Ryszardowi Teteryczowi – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Józefów
Panu Jarosławowi Dąbrowskiemu – Leśniczemu Leśnictwa Adamów
Panu Krzysztofowi Osuchowi – właścicielowi firmy świadczącej usługi leśne.
Panu Arkadiuszowi Stachowiczowi – nauczycielowi w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu
Panu Dariuszowi Jankowskiemu – przyrodnikowi, fotografowi lubelskiej przyrody
Pani Ewelinie Piskorek – przyrodnikowi, fotografowi lubelskiej przyrody
Panu Jerzemu Drozdowskiemu – emerytowanemu, wieloletniemu pracownikowi ZLPK
Panu Marcinowi Koziełowi – głównemu specjaliście ds. planowania przestrzennego w Oddziale Planowania przestrzennego UMWL
Odznaki to wyróżnienie ale i zobowiązanie, aby przez kolejne lata nie zatracić w sobie woli współpracy na rzecz ochrony przyrody.
W trakcie Święta zawsze znajduje się miejsce na prezentację dokonań artystycznych zespołów i solistów z terenów gmin, które bądź to leżą w granicach parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu bądź też ściśle współpracują z ZLPK. Na scenie pojawił się zespół „Wójtowianie” z Krasnobrodu, który swoim wokalno – instrumentalnym wystąpieniem zapoczątkował występy artystów z różnych części województwa lubelskiego. Następnym punktem programu, było rozstrzygniecie Wojewódzkiego Konkursu plastycznego „Roztocze Malowane” Organizatorem konkursu był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu oraz Krasnobrodzki Dom Kultury.
Konkurs miał na celu popularyzację walorów przyrodniczych i kulturowych Roztocza, pogłębienie wiedzy na temat bioróżnorodności i piękna otaczającej nas przyrody, a także rozwijanie umiejętności artystycznych dzieci. Przedmiotem konkursu było wykonanie samodzielnie pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacie A3, która miała przedstawiać walory przyrodnicze i kulturowe Roztocza. Na konkurs wpłynęło 190 prac w trzech kategoriach spełniających kryteria podane w regulaminie.
W kategorii I szkoły podstawowe klasy I – IV – nadeszło 123 prac (+ 3 pozaregulaminowe)
W kategorii II szkoły podstawowe klasy V – VIII – nadeszło 62 prace
W kategorii III szkoły ponadpodstawowe – nadeszło 5 prac.
Po odczytaniu protokołu konkursowego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Następnie wystąpił zespół „Krasnobrodzki Gospel” który umilił czas wszystkim uczestnikom.
Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć młodszych artystów, którzy swoimi talentami zadziwiali publiczność. Młodzież z Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie zaprezentowała pokaz musztry. Następnie na scenie mogliśmy usłyszeć występy zespołów i solistów:
Zespół Few Voices - Grupa z Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim wraz z solistami.
Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie wraz z solistami.
Dzieci z Chełmskiej Szkoły Rocka wraz z solistami.
„Taka Sobie Orchestra”
Laureaci Festiwalu Piosenki Ekologicznej w Kaczórkach
Na zakończenie na scenie pojawił się zespół „ŚCIANA W” z Tomaszowa Lubelskiego.
W trakcie trwania Święta, przez cały dzień prezentowana była wystawa fotograficzna Krystiana Kłysewicza „W poszukiwania światła” Pochodzący z Horyńca – Zdroju pasjonat fotografii. Swoim aparatem umiłował mały skrawek Polski, jakim jest Roztocze Wschodnie, którego sama nazwa jak twierdzi, zobowiązuje go do fotografowania wschodów słońca. Swoje plenery bardzo często starannie planuje, aby wschodzące słońce czy księżyc współgrały z zaplanowanym kadrem, często czekając na kolejną okazję nawet pół roku. Dzięki wykorzystaniu drona przenosi nas w magiczną perspektywę , jaką na co dzień żyją ptaki. Krystian Kłysewicz to laureat wielu konkursów fotograficznych, między innymi był nagradzany przez National Geographic. Uczestnicy imprezy z zaciekawieniem oglądali wystawę.
Dla najmłodszych były też dmuchańce. Zaproszeni goście i uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich: Hutki, „Leśne Echo” w Hucisku, Stara Huta, Wólka Husińska, Zielone.
Osoby chcące poznać tajniki garncarstwa i stworzyć samodzielnie swój garnuszek, kubek, miseczkę mogli odwiedzić stoisko Roztoczańskiej Spółdzielni Socjalnej „WARTO” z Krasnobrodu, na którym prowadzone były warsztaty garncarskie.
Warto podkreślić, że wydarzenie było niemal na bieżąco transmitowane przez TVP3 Lublin w ramach „Wiosny z TVP3 Lublin”. Materiał dostępny pod linkiem:
https://lublin.tvp.pl/70643468/swieto-parkow-krajobrazowych
https://lublin.tvp.pl/70646543/o-walorach-roztocza-w-programie-wiosna-z-tvp3-lublin
TVP3 Lublin objęła wydarzenie patronatem medialnym, obok Polskiego Radio Lublin i Kuriera Lubelskiego. Partnerami wydarzenia byli: Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zamościu
Święto Parków, którego głównym organizatorem był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, nie mogłoby się odbyć bez dobrej i owocnej współpracy z lokalnym samorządem, któremu w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować. Urząd Miasta i Gminy Krasnobród oraz Krasnobrodzki Dom Kultury to współorganizatorzy tego ważnego wydarzenia. Wierzymy, że Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy i promocji obszarów chronionych podległych ZLPK, pokazało szerokie spektrum działalności Zespołu i stanowiło dobry przykład współpracy ZLPK z jednostkami samorządowymi i innymi organizacjami i instytucjami.
Kolejne Święto planowane jest w roku przyszłym. Już dziś zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych przyrodą, historią i kulturą Lubelszczyzny.
Tekst: Benita Marciniak, Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK w Chełmie
Fotografie: Benita Marciniak i Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK, Jarosław Szlendak OEE Sobieszyn, Piotr Łukaszewski UMWL w Lublinie
„Odkrywamy Magiczne Roztocze” Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego