Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Obszar Chronionego Krajobrazu „Annówka”

Obszar Chronionego Krajobrazu „Annówka” to zwarty kompleks leśny leżący na Równinie Mazowieckiej na północ od Kocka. Jego powierzchnia to ponad 2 tys. hektarów, a składa się na nią: · las z dużym udziałem starodrzewia oraz łąki, bagna, wody, czyli niewielkie cieki wodne i 3 stawy „Tyśmianka”.

Las Annówka to trzy uroczyska lasów państwowych: „Tereba”, „Pasmugi” i „Tyśmianka” oraz przyległe do nich lasy chłopskie. Najbardziej zwarty las „Tereba” leżący na zachodniej części obszaru skupia w sobie starodrzew sosnowy ze sporą domieszką drzew liściastych. Wschodnia część, czyli „Tyśmianka” to obszar o największym zróżnicowaniu przestrzennym - duża mozaikowość siedlisk, różnorodność gatunkowa i wiekowa. „Pasmugi” to głownie bór sosnowy suchy, może i najmniej efektowny, ale najbardziej lubiany przez grzybiarzy. 1/3 powierzchni Annówki to lasy chłopskie – tak określamy lasy prywatne. W nich również zachowały się partie zbliżone do starodrzewu, choć głownie są to młodniki sosnowe i brzozowe. Warte uwagi są stare wiązy rosnące w annowskich lasach. Obecnie europejskie wiązy zmagają się z epidemią śmiertelnej dla nich tzw. holenderskiej choroby wiązów – tracą liście, usychają i umierają. Coraz ich mniej w naszym otoczeniu. Jednak te w Annówce są w wyjątkowo dobrej kondycji - najwyraźniej choroba tutaj nie dotarła. Z drugiej jednak strony niepokojąca jest tu obecność rdestowca sachalińskiego – rośliny obcej, niepożądanej o charakterze inwazyjnym – pozbycie się jej z lasu Annówka to wyzwanie, które należy podjąć. Fauna leśna Annówki jest typowa dla nizinnych lasów, zamieszkują tu m.in. duże ssaki: jelenie, sarny i dziki. Z ptaków wypatrzymy kilka gatunków dzięciołów, drozdów, kukułki, gołębie grzywacze i cały szereg innych gatunków.

Poza lasami na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Annówka” występują zbiorowiska roślinności łąkowej rozciągające się wzdłuż niewielkich rzeczek. Płaty wyżej położone to suche zbiorowiska trawiaste, niższe to zabagnione szuwary.

Ciekawym obiektem są stawy Tyśmianka. Są to trzy stawy rozdzielone groblami, jeden z nich zcharakterystyczną wyspą. Stawy są udostępnione do amatorskiego połowu ryb (po uzyskaniu stosownego zezwolenia) i są dobrym miejscem na połów karpi, sumów, leszczy czy amurów. Taflę wody porastaj grążele i grzybienie. Nad stawami kołują błotniaki a nawet polujące na ryby bieliki. Wokresie przelotów na stawach obserwowano duże gromady ptactwa.

Na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Annówka” nie ma, co prawda obiektów zabytkowych, jednak okoliczne miejscowości zachowały klimat typowych polskich wiosek ładnie wkomponowanych w krajobraz. Wzdłuż lokalnych dróg warte uwagi są stare aleje przydrożne, coraz rzadsze w naszym krajobrazie. Wędrówkę po Annówce warto połączyć ze zwiedzaniem nieodległego Kocka, miasta o długiej i burzliwej historii.

Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński ZLPK OZ Lubartów