Przeskocz do treści Przeskocz do menu

OBSERWUJEMY PRZYRODĘ W PARKU KRAJOBRAZOWYM „LASY JANOWSKIE”

  • 13-05-2015

W parku wiosna zachwyca nas bogactwem świata roślin, zakwita ziarnopłon wiosenny złocistożółtymi lśniącymi w słońcu kwiatami, miodunka o włochatych liściach i kwiatach, które po zapyleniu zmieniają barwę z czerwonej na fioletową, pojawia się pojedynczo między białymi zawilcami gajowymi. Wiosna następuje wraz z kwitnieniem gatunków roślin chronionych i objętych ochroną częściową.

W miejscach zacienionych, stanowiskach umiarkowanie wilgotnych występuje kopytnik pospolity(asarum europaeum) objęty częściową ochroną gatunkową. Roślina wyróżnia się ciemnozielonymi skórzastymi, połyskującymi liśćmi o nerkowatym kształcie, który przypomina odcisk końskiego kopyta. Wytwarza długie rozgałęzione kłącza, wyrastają z nich krótkie łodygi, oraz liczne nitkowate korzenie płożące się po ziemi. Roślina wieloletnia tworzy zwarte kępy, obecnie w okresie kwitnienia, pojedyncze brunatnoczerwone dzwonkowate kwiaty o fioletowawym odcieniu, kwiaty nieduże ok 1cm, owocem jest pękająca nieregularnie torebka. Kłącze i cała roślina wydziela specyficzny pieprzowo-aromatyczny zapach. Należy do grupy roślin leczniczych ma właściwości trujące, zwierzęta omijają kopytnika, odstrasza je ostry zapach i nieprzyjemny smak.

Gatunek ten można obserwować w rezerwacie leśno-florystycznym Szklarnia i rezerwacie leśno-historycznym Lasy Janowskie nad rzeką Branwią. Roślinność Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” ukształtowała się pod wpływem zróżnicowanych warunków siedliskowych jest bogata, interesująca i warto ją poznać.

Teresa Król, OT Janów Lubelski