W poniedziałkowe przedpołudnie 4 grudnia br. w Collegium Norwidianum KUL odbyły się zajęcia dla uczniów pt.: „Zwierzęta w zimie” w ramach Uniwersytetu Otwartego KUL. Poprowadził je pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski. Uczestnicy zajęć byli szczególni, byli to, bowiem uczniowie klas 4 i 5 Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie. Młodzi muzycy poznali strategie jakie stosują nasze zwierzęta aby przetrwać ten najtrudniejszy okres w ciągu całego roku. Dowiedzieli się, które zwierzęta zimę przesypiają i w jakich warunkach oraz dlaczego pod żadnym pozorem nie można ich z tego snu wybudzać, którzy zaś z naszej krajowej fauny przed zimą uciekają na południe w cieplejsze okolice, a dla których gatunków nasze okolicy są właśnie tymi cieplejszymi podczas zimy, bowiem w ich ojczyźnie panują temperatury o kilka dziesiątków stopni niższe.
Uczniowie, mimo, że dość „nie przyrodniczej” szkoły, wykazywali się jednak bardzo dużym zainteresowaniem jak i znajomością nie tylko poszczególnych gatunków, ale i ich obyczajów. Dużą frajdę stanowiło rozpoznawanie gatunków oraz liczenie uszatek skrytych pośród sosnowych gałęzi. Warto też podkreśli, że jak przystało na muzyków, uczniowie wiedzieli co to jest … suka biłgorajska.
Zima, to nie tylko trudny okres dla zwierząt, ale też i … „niemuzykalny”. Stąd też zrodził się pomysł by poczekać na nieco bardziej „dźwięczny” czas i już na wiosnę ruszyć w teren w lasy i pola aby posłuchać wokalnych popisów rodzimej awifauny, choćby takiego ortolana, z którego śpiewu, jak wiadomo, Ludwik van Beethoven ściągnął swą V Symfonię nie płacąc mu żadnych tantiemów.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
Zdjęcia: Katarzyna Boguta, Uniwersytet Otwarty KUL