Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O pszczołach na KUL

Konferencja zorganizowana została przez Instytut Architektury Krajobrazu KUL oraz Fundację Rozwoju KUL w partnerstwie z wieloma instytucjami, m.in.: Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Lublinie, Miastem Lublin, Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, Przedsiębiorstwem Pszczelarskim Tomasz Łysoń Sp. z o.o.. Wśród instytucji partnerskich znalazł się także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Honorowy Patronat nad konferencją objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk.

Konferencja zgromadziła badaczy i miłośników pszczół z różnych regionów Polski. Udział w niej wzięli także przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich. Uczestniczył w niej Wicemarszałek Województwa Lubelskiego – Pan Grzegorz Kapusta. Z wygłoszonych wykładów uczestnicy mogli dowiedzieć się o prawnych zagadnieniach prowadzenia pasiek, roli roślin inwazyjnych jako pożytku dla pszczół, roli owadów roślinożernych w miastach czy ryzyku występowania chorób pszczelich. Niezwykle oryginalną była prezentacja Piotra Lasoty z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Przedstawił on prowadzony bez Ośrodek projekt wirtualnej pasieki oraz swego rodzaju bazy danych o pasiekach, który zawiera także wiele informacji z historii pszczelarstwa a nawet przesądów, podań i zabobonów z nim związanych. Wśród prelegentów znalazł się także pracownik Biura ZLPK – Krzysztof Wojciechowski, który posiłkując się licznymi fotografiami opowiedział zebranym o pięknie lubelskich parków krajobrazowych.

Konferencja połączona była z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zwycięzcom i wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu „Bliżej pszczół”. Udział w nim wzięło 60-ciu uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród fundatorów nagród znalazł się także ZLPK. Nagrody wyróżnionym uczniom: Maciejowi Mrukowi i Mateuszowi Trzeciakowi, którzy przyjechali aż z Gorzowa Wielkopolskiego wręczyła Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Justyna Jędruch. Otrzymane nagrody z całą pewnością zmotywują młodych ludzi do dalszego poznawania interesującego życia pszczół.

Wsparcia finansowego całemu wydarzeniu udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Lublinie.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Justyna Jędruch, Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK