Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O przyrodzie na zamojskim cmentarzu

Dla przyrodnika cmentarz, zwłaszcza stara pełna drzew nekropolia, jest obszarem pełnym życia. Takim właśnie jest m.in. cmentarz parafialny w Zamościu. Założony przed ponad dwoma wiekami na odległość armatniego wystrzały od twierdzy zamojskiej jest dziś jednym z najstarszych cmentarzy w kraju. I jak przystało na starą nekropolię nie brak na nim pięknych, zabytkowych nagrobków (w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazło się ich ponad 200), nie brak również starych drzew. Obecność zieleni wysokiej warunkuje obecność na cmentarzu również innych form życia – zwierząt i grzybów.

O nich właśnie oraz o innych aspektach związanych z zamojskim cmentarzem parafialnym rozmawiano na konferencji zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia i działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Sama konferencja odbyła się w gościnnych progach Muzeum Zamojskiego ponad dwa miesiące temu (7 października 2017r.) w ostatnim czasie jednak ukazała się drukiem książka pt.: „10 lat Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu” będąca zbiorem referatów wygłoszonych podczas jej trwania.

Czytelnik znajdzie w niej szereg ciekawych materiałów dotyczących historii zamojskiego cmentarza parafialnego i innych cmentarzy na terenie Zamościa, zagadnień konserwatorskich, znanych i mniej znanych postaci spoczywających na cmentarzu a także działalności samego SKOCP w Zamościu, którego członkowie i sympatycy już od dekady kwestują na zamojskim cmentarzu a za zebrane datki odnowili już 28 pięknych zabytkowych nagrobków. W publikacji znajduje się także praca poświęcona przyrodzie ożywionej cmentarza parafialnego w Zamościu, której autorami są: dr Anna Cwener, pracownik Ogrodu Botanicznego UMCS, członek Rady Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krzysztof Wojciechowski – pracownik Biura ZLPK oraz Tomasz Kobylas – prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Dr Anna Cwener i Krzysztof Wojciechowski mieli również okazję zaprezentować przyrodę cmentarza parafialnego w Zamościu na wspomnianej wcześniej konferencji.

Konferencja, jak i publikacja nie mogłyby dość do skutku gdyby nie zaangażowanie wielu osób, członków Komitetu, jego sympatyków i instytucji wspierających. „Motorem” tych inicjatyw był znany w Zamościu animator wielu wydarzeń kulturalnych, redaktor Katolickiego Radio Zamość, przewodniczący zarządu zamojskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i obecny przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu dr Łukasz Kot. Jest on także autorem guestu/przewodnika „Cmentarz parafialny w Zamościu. Miejsce pamięci, zadumy i wiecznego spoczynku zamościan”. Publikacja pokonferencyjna oraz przewodnik zostały pomyślane nie tylko jako materiały informacyjne o zamojskiej nekropolii, ale są także rozprowadzane jako „cegiełki” na szczytną działalność Komitetu.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Sylwia Wojciechowska