Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O piewcach przyrody na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rykach

„Przyroda słowem malowana i jej piewcy”, to tytuł wykłady wygłoszonego przez pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Rykach.

Październik to czas, kiedy swoją działalność dydaktyczną rozpoczynają uniwersytety. W Rykach również funkcjonuje uczelnia o tej nazwie. I choć skupia ona głównie studentów młodych duchem i nie posiada wielkiego budynku ze sztabem pracowników, to jednak istnieje już ponad dekadę i bardzo prężnie funkcjonuje. Mowa o Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który działa w tym powiatowym mieście Lubelszczyzny już od 2007 roku. W swojej ofercie ma szereg bardzo interesujących zajęć, m.in. kursy języka angielskiego, warsztaty florystyczne, koronkarskie i … teatralne. W ramach uniwersytetu regularnie organizowane są wykłady z różnych dziedzin. Jego uczestnicy jeżdżą również na liczne wycieczki krajowe i zagraniczne. Więcej o działalności tej pożytecznej instytucji można znaleźć na stronie internetowej: https://utwryki.prv.pl/

Dnia 30 września br. Uniwersytet zainaugurował kolejny rok akademicki. W gościnnych murach Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach zgromadziło się kilkudziesięciu studentów, którzy uczestniczyć będą w zajęciach w roku akademickim 2019/2020. Na zaproszenie Pani Zofii Polak – Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rykach wykład inauguracyjny „Przyroda słowem malowana i jej piewcy” wygłosił pracownik Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Krzysztof Wojciechowski. Słuchacze Uniwersytetu usłyszeli w nim o stosunkowo mało znanych osobach, które w niezwykle malowniczy sposób opisywali ojczystą przyrodę. Powędrowaliśmy wspólnie z Franciszkiem Wysłouchem na Polesie i z Ferdynandem Goetlem w Tatry, z Antonim Ossendowskim słuchaliśmy tokujących głuszców, z Julianem Eysmondem podziwialiśmy drzewo, które ma tysiące serc, z prof. Januszem Janeckim brodziliśmy po derkaczowych łąkach „zaklętych w senne, brzuchate stogi”, Florian Czarnyszewicz zabrał nas w nadberezyńską puszczę a Sergiusz Riabinin oczarował franciszkańskimi wierszami.

Nie mniej czarujący był także koncert zespołu „Relax”, który uświetnił uroczystość inauguracyjną. Podczas spotkania wystąpił także Jarosław Szlendak – kierownik Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie prezentując tę placówkę i zachęcając do skorzystania z jej oferty.

Działalność edukacyjna ZLPK skierowana jest do różnych grup wiekowych i zawodowych. Uniwersytety trzeciego wieku znajdują się z pewnością w ścisłej czołówce naszych „interesariuszy”. Mamy nadzieję, że współpraca obu instytucji będzie się w najbliższym czasie zacieśniać i rozwijać.

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Jarosław Szlendak, OEE w Sobieszynie