Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O parkach krajobrazowych dla KUL-turystów

  • 30-03-2019

Dnia 28 marca miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II prezentacja „Parki krajobrazowe Lubelszczyzny”.

Prezentacja odbyła się na zaproszenie dr hab. Alicji Puszki – kurator Koła PTTK Nr 1 przy KUL KUL-Turysta. Przygotował i przeprowadził ją pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski. Skierowana była przede wszystkim do członków Koła, ale obecni byli na niej także studenci kierunku Krajoznawstwo i turystyka kulturowa.  

Uczelniane koło turystyczne istnieje od 1953 roku. Jest organizacją zrzeszającą miłośników turystki, zwłaszcza pieszej. Od szeregu lat organizuje rajdy piesze, spotkania z podróżnikami, prezentacje i wykłady. W miniony czwartek uczestnicy spotkania mieli okazję poznać wszystkie 17 lubelskich parków krajobrazowych, ich walory przyrodnicze, kulturowe, krajobrazowe. Poza tym słuchacze zapoznali się także z działaniami turystycznymi prowadzonymi przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, ale była też i swego rodzaju „podróżą sentymentalną” dla prelegenta, który ponad 20 lat temu również brał udział w rajdach organizowanych przez Koło PTTK nr 1 przy KUL po Polesiu i Roztoczu.

Liczymy, że nie jest to ostania prezentacja prowadzona dla uczestników Koła PTTK i studentów kierunku Krajoznawstwo i turystyka kulturowa. Wszak mamy jeszcze na Lubelszczyźnie 17 obszarów chronionego krajobrazu, które także są obiektami bardzo ciekawymi pod względem turystycznym.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Sylwia Wojciechowska