Prócz prezentacji parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu administrowanych przez ZLPK przyszli planiści przestrzenni mieli okazję poznać także funkcjonowanie samego Zespołu. Z zainteresowaniem słuchali zatem o prawnych i administracyjnych podstawach ZLPK, strukturze organizacyjnej a zwłaszcza o bieżącej działalności Zespołu. Duże zaciekawienie a i zaskoczenie wzbudziła różnorodność działań podejmowanych przez Zespół, a także szeroki zakres owej działalności.
Wykład stanowił ciekawe i, mamy nadzieję, cenne uzupełnienie wiedzy teoretycznej, którą studenci otrzymują podczas zajęć na uniwersytecie. Należy przypuszczać, że również podobał się słuchaczom, bowiem po jego zakończeniu znaleźli się i tacy, którzy wyrażali gotowość odbycia praktyk w ZLPK a nawet podjęcia działalności wolontariackiej na jego rzecz.
Przeprowadzenie wykładu możliwe było dzięki uprzejmości dr Magdaleny Lubiarz z Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL.
Trzeba także podkreślić, że nie jest to pierwsza wspólna inicjatywa ZLPK i Instytutu Architektury Krajobrazu KUL. W roku ubiegłym ZLPK wraz z pracownikami IAK, z których wielu jest uczniami i wychowankami prof. Janusza Janeckiego, z sukcesem zorganizował uroczystość nadania imienia prof. Janusza Janeckiego pomnikowemu jesionowi w jego rodzinnej wsi – Siedliszczu koło Dubieniki. W roku bieżącym planowane są kolejne wspólne działania, które, w co głęboko wierzymy, również przyniosą dobre efekty.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
Zdjęcia: dr Magdalena Lubiarz, Instytut Architektury Krajobrazu KUL