Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O jesionie prof. Janeckiego w Przeglądzie Uniwersyteckim KUL

W „Przeglądzie Uniwersyteckim” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ukazał się artykuł o prof. Januszu Janeckim.

 

Na jesionie prof. Janeckiego na pewno przysiadują teraz całym stadkiem wiosenne szpaki rozglądając się za jakąś wygodną dziuplą lub skrzynką, być może z jego czubka samiec kosa wywodzi swe miłosne trele, może przycupnie na nim stadko oliwkowych dzwońców, może zatrzyma się na chwilę masywnodzioby grubodziób a może nawet jakieś zabłąkane jemiołuszki skosztują białych jagódek jemioły. Jeszcze kilka tygodnie a strzelą pąki i drzewo pokryje się delikatnym seledynem świeżych liści. Ale to jeszcze …

Tymczasem zaś w najnowszych numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego” – dwumiesięcznika wydawanego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II możemy przeczytać bardzo ciekawy artykuł  pt.: „Jesion prof. Janeckiego”. Jego autorem jest mgr Marek Solski, asystent w Katedrze Ochrony Środowiska Przyrodniczego i Krajobrazu i jednocześnie uczeń prof. Janusza Janeckiego. Artykuł opisuje wydarzenia pod nazwą „Jesion prof. Janusza Janeckiego”, które od 4 lat odbywają się w Siedliszczu pod Dubienką – rodzinnej wsi Profesora. Ich inicjatorem w 2016 roku był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. W artykule przeczytamy także biogram profesora Janeckiego. Poza tym opisywane czasopismo zawiera także wiele innych ciekawych treści, które będą interesujące nie tylko dla studentów, pracowników czy sympatyków KUL. Z pewnością jednak wspomniany artykuł, z punktu widzenia kultywowania pamięci o zmarłym przed bez mała 12 laty Profesorze, ma dziś ogromne znaczenie. Na najstarszej lubelskiej wszechnicy nie ma już studentów, którzy by go pamiętali, pozostali tylko jego uczniowie. Dlatego też niezmiernie ważne jest przypominanie o tej zacnej postaci, twórcy Instytutu Architektury Krajobrazu i kierunku architektura krajobrazu, który to kierunek z powodzenie funkcjonuje do dziś.

Opisywany numer „Przeglądu Uniwersyteckiego” można pobrać w wersji elektronicznej pod adresem:

https://www.kul.pl/files/1120/przeg_XXX_nr_183_strona.%5B2%5D.pdf

 

Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK