Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O bobrze w pigułce

Pracownicy Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie podczas patrolu na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego natrafili na nowe, nieznane żerowisko bobrów w okolicy wsi Nowiny.

Wśród dzikiej przyrody widok ściętych przez te zwierzęta olbrzymich drzew był niesamowity. Przez dłuższy czas napawaliśmy się tym widokiem. Przy tej okazji pragnę przedstawić kilka ciekawostek dotyczących  bobra – tego wydawałoby się znanego gatunku.

 Bóbr europejski (Castor fiber):

·         uważany jest za największego gryzonia Eurazji. Dorosły osobnik  mierzy do 140 cm, w tym ogon ok. 30 cm.

·         waga – do 35 kg.

·         Długość życia – ok 30 lat.

·         Ogon jest spłaszczony, pokryty łuskami.

·         Pysk uzbrojony jest w 20 zębów, z czego górne siekacze mają 10 – 20 cm. długości i rosną przez całe życie. Wymagają nieustannego ścierania.

·         Bobry są silnie terytorialne. Wielkość terytoriów zależy od ich zasobności w pokarm i osiąga przeważnie 1 – 4 km długości cieku oraz ok. 20 km w głąb lądu.

·         Bobry prowadzą nocny tryb życia.

·         Pożywienie stanowi łyko drzew i krzewów oraz rośliny zielne. W największe mrozy zjadają budulec swojego schronienia.

·         Jest jednym z najbardziej rodzinnych zwierząt. Pojedynczą norę lub żeremie zamieszkuje para rodziców (zwierzęta monogamiczne), oraz młode pochodzące z dwóch miotów: tegorocznego i zeszłorocznego. Taka grupa może liczyć do 10 osobników.

·          Żeremia są budowane na terenach podmokłych, bagiennych oraz na zbiornikach i ciekach wodnych o niskich brzegach, ale dużej głębokości wody. Żeremia mają postać kopców z komorą mieszkalną znajdującą się ponad powierzchnią wody. Wokół żeremia budowane są liczne podwodne kanały, których długość w obrębie jednego stanowiska może sięgać 420 m.    

·         W Polsce żeremia osiągają od 1 do 8 m wysokości o średnicy podstawy do 20 m.

·         Bóbr pod wodą może przebywać nawet 20 min.

·         Brzozę o średnicy pnia 30 cm zwierzę to potrafi zwalić w ciągu 15 min. Dają radę ściąć drzewo nawet o średnicy 1m.

·         Bobry nie zapadają w sen zimowy.

·         W Polsce żyje ponad 100 tys. bobrów.

·         Mimo dużej liczebności objęty jest ochroną gatunkową o najniższym statusie.

·         Wpływa korzystnie na regulację stosunków wodnych w ekosystemach oraz zachowanie różnorodności biologicznej. Nie jest jednak lubiany przez rolników z racji na podtapianie swoją działalnością pól, łąk, lasów.

Tekst: Małgorzata Deneka Angel, Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie ZLPK

Zdjęcia: Sławomir Zawiślak Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie ZLPK