Prezentację pt.: „Czy zwierzęta bawią się w chowanego?” poprowadził pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski. Uczestniczyło w niej 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dysie, z klas 1-3. Zajęcia zapoczątkowały kolejny semestr współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Uniwersytetem Otwartym KUL. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się dlaczego zwierzęta się chowają i maskują swoją obecność w terenie? co to jest mimetyzm, a co mimikra? jakie gatunki i w jaki sposób kryją się w lesie, a jakie na bezdrzewnych przestrzeniach?. Pomocą w zajęciach była prezentacja fotografii, na których mali uczestnicy spotkania z zainteresowaniem i determinacją wyszukiwali bączka ukrytego w trzcinowisku, liczyli uszatki kryjące się wśród gęstych sosnowych gałęzi, szukali lelka i pisklęcia jarząbka, które barwą upierzenia zlewają się z runem lasu, sarny w wiosennym grądzie czy … białego niedźwiedzia na śniegu.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego dowodem był aktywny udział uczniów w konkursie podsumowującym prezentację oraz fakt, że najwytrwalsi zarzucali pytaniami prowadzącego jeszcze długo po ich zakończeniu, a także wyrażali chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach ale już „w terenie”.
Mamy nadzieję, że piątkowa lekcja była dobrym początkiem kolejnych spotkań prowadzonych przez pracowników ZLPK w ramach Uniwersytetu Otwartego KUL. A następne zajęcia już w najbliższy czwartek.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,
Fotografie: Katarzyna Boguta i Agata Węglińska UO KUL,