Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nowe tablice na ścieżce Kalinik

  • 22-12-2020

Owa ścieżka na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” funkcjonuje od ok. 15 lat, jednak w ostatnim czasie poruszanie się po niej było utrudnione ze względu na brak tablic -  stojące jeszcze kilka lat temu tablice, ze względu na fatalny stan były sukcesywnie demontowane. Nastała więc pora, by to zmienić.

Nowa wersja ścieżki doczekała się pewnych modyfikacji, jedną z nich jest odwrócenie jej biegu – mianowicie aktualnie ścieżka rozpoczyna się przy przeprawie promowej Gnojno-Niemirów, w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów. Tutaj poza wspomnianą przeprawą promową (funkcjonującą z ograniczeniami, zależnymi od poziomu wody w Bugu) znajduje się także zagospodarowanie turystyczne Wschodniego Szlaku Green Velo oraz nieosłonięty brzeg rzeki chętnie wykorzystywany jako miejsce piknikowe. Mamy nadzieję, że umiejscowienie tutaj tablicy z początkiem parkowej ścieżki zwiększy szanse na jej popularność.

Ścieżka Klinik ma długość ok. 8 km i prowadzi w górę rzeki Bug w okolice miejscowości Bubel Łukowiska i Bubel Stary (w tej miejscowości przy kościółku się kończy). Jej szlak wytyczony jest z dala od zabudowy i umożliwia bliski kontakt z naturą. Prowadzi po nadbużański łąkach, pośród zadrzewień i bezpośrednio przy starorzeczach (przez jedno to nawet należy się przeprawić!) stąd rekomendujemy przemieszczanie się po niej pieszo lub rowerem. Pomocą niechaj będzie przewodnik po ścieżce w wersji opisowej – do pobrania z naszej strony internetowej.

Poszczególne przystanki wyznaczają wspomniane tablice, łącznie jest ich 15, jednakże uwzględniliśmy także możliwość poruszania się skróconym wariantem ścieżki – po przebyciu 5 pierwszych przystanków można powrócić w miejsce startu (gdy np. w dolinie Bugu utrzymuje się wysoki poziom wód i przeprawa przez starorzecze może być problematyczna bądź czas nagli). Tak więc przygotowując się do realizacji tego przedsięwzięcia staraliśmy brać pod uwagę rożne aspekty i przygotować ścieżkę tak, by mogła jak najlepiej służyć i być wykorzystywana przez różne grupy turystów. A czy udało nam się to zamierzenie osiągnąć przekonajcie się Państwo sami.

Serdecznie zapraszamy na naszą „odnowioną” ścieżkę!

Tekst i zdjęcia: M. Żychowska