Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nowe projekty GDOŚ

  • 18-12-2017

Konferencja składa się z dwóch części. Każda z nich poświęcona była odrębnym zagadnieniom związanym z jednym projektem. W części pierwszej została omówiona koncepcja Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych (założenia i zakres) oraz rola inwentaryzacji i uzupełniania stanu wiedzy w zarządzaniu obszarami Natura 2000. Druga część spotkania poświęcona była zagadnieniom dotyczącym inwazyjności gatunków obcych w Polsce, dróg wprowadzania do środowiska gatunków inwazyjnych oraz przepisów Unii Europejskiej w zakresie inwazyjnych gatunków obcych.

Celem projektu „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” jest wyeliminowanie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi poprzez zlikwidowanie problemu braku informacji przyrodniczej oraz stworzenie systemu gromadzenia, analizowania, udostępniania i bieżącej aktualizacji przestrzennych danych przyrodniczych.

Projekt „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną” ma na celu ochronę i przywrócenie różnorodności biologicznej oraz wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych poprzez określenie stopnia ich inwazyjności oraz weryfikację skuteczności metod eliminacji inwazyjnych gatunków obcych na terenie całego kraju.

Po każdej sesji uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań. Zagadnienie przedstawione przez prelegentów stały się przedmiotem „gorącej” dyskusji. Najwięcej wątpliwości wzbudziła kwestia wiarygodności inwentaryzacji terenowych dotychczas przeprowadzonych w ramach Planów Zadań Ochronnych (PZO) oraz sprawa zachowania praw autorskich osób prowadzących badania terenowe. W drugiej części konferencji pytania dotyczyły głównie skuteczności metod zwalczania inwazyjnych obcych.

Po realizacji obu projektów powstaną ogólnodostępne dane geoprzestrzenne nt. cennych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków występujących w ich obrębie, podobnie jak i o inwazyjnych gatunkach obcych, które zostaną umieszczone na stronie geoserwis.gdos.gov.pl.

Bardzo ciekawy referat został wygłoszony na zakończenie konferencji. Pani Justyna Rymon-Lipińska z Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przedstawiała referat pt. „Rola działań informacyjnych i edukacyjnych dotyczących inwazyjnych gatunków obcych na przykładzie projektów zrealizowanych przez Zaborski Park Krajobrazowy”. W Parku tym zostały zrealizowane dwa projekty edukacyjne: „Obce gatunki inwazyjne? Nie, Dziękuję” oraz „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”. Pokłosiem tych projektów są bardzo ciekawe materiały edukacyjne, które można pobrać ze strony internetowej Zaborskiego Parku Krajobrazowego (link1 i link2).

Wiele ciekawych informacji o inwazyjnych gatunkach obcych można znaleźć na stronach GDOŚ.

Tekst: Marcin Kozieł, Biuro ZLPK