Przeskocz do treści Przeskocz do menu

NOWE APARTAMENTY DLA SÓW BĘDĄ ZLOKALIZOWANE W STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  • 06-04-2021

Pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie instalują ekskluzywne mieszkania dla puszczyków o powierzchni ok. 900 cm2. W planie leśnego osiedla jest przewidzianych aż 30! apartamentów! I choć większość sów w Lasach Strzeleckich znalazła już swoje miejsca do gniazdowania, nowe osiedla z pewnością będą cieszyły się zainteresowaniem przed kolejnym sezonem lęgowym!

Jakie są zasady wieszania budek lęgowych dla puszczyka?

Budki dla puszczyka typu E wiesza się w parkach lub lasach - w drzewostanach prześwietlonych lub w pobliżu skrajów i polan. Wysokość wieszania nie powinna być niższa niż 5 m, a do budki powinien być zapewniony dobry dolot. „Mieszkania” dla puszczyka należy instalować w dużym rozproszeniu, w odległości 500-1000 m. Budka taka powinna mieć odpowiedniej średnicy otwór wlotowy, możliwość otwierania, a na dnie powinno umieszczać się kilkucentymetrową warstwę ściółki (trociny, kora, próchno itp.). Daszki budek zostały dodatkowo zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi warstwą papy.

Ze względu na wielkość (wymiary zewnętrzne jednej budki to ok. 30 x 30 x 80 cm)  oraz ciężar (ok. 12 kg) zawieszenie budki na tak dużej wysokości nie jest łatwą sztuką……………… poza tym dotarcie do niektórych miejsc w Strzeleckim Parku Krajobrazowym okazuje się nie lada wyzwaniem off-roadowym. 

 

Tekst i zdjęcia: ZLPK OZ w Chełmie