Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„NOC SÓW” W STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  • 02-03-2021

W nocy z 26 na 27 lutego 2021 roku, przy pełni księżyca rozpoczęliśmy inwentaryzację sów w Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

Akcja została zorganizowana przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przy współpracy z Nadleśnictwem Strzelce oraz wieloma innymi instytucjami chcącymi wesprzeć tą inicjatywę:  Kołem Łowieckim Nr 67 „Krogulec” w Lublinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie oraz wolontariuszom z Jedenastej Drużyny Harcerskiej „Wataha” z Chełma.

Wydarzenie to wpisuje się w ogólnopolską akcję „Noc Sów” organizowaną przez stowarzyszenie Jestem Na Ptak. Wykorzystaliśmy je do tego aby rozpocząć własną, tegoroczną  przygodę z sowami. Był to pierwszy wyjazd terenowy z całego cyklu, którego celem jest poznanie składu gatunkowego oraz rozmieszczenia sów w Strzeleckim Parku Krajobrazowym.

Tej nocy do przejścia były trzy transekty o długości ok 7 km każdy. Po tak obfitych opadach śniegu warunki terenowe można było uznać za dość trudne – gruba pokrywa śnieżna, pod którą znajdowała się warstwa wody i oblodzone dukty leśne. W takich warunkach marsz z przystankami na nasłuchiwanie sów mniej więcej co 300-400 m zajął nam ponad 3 godziny.  Warto było tyle przejść by usłyszeć w tak dzikich okolicznościach przyrody odgłosy sów. Tej nocy wyjątkowo aktywne były puszczyki zwyczajne – zlokalizowano 7-8 terytoriów tych sów.

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OZ w Chełmie)

Zdjęcia: Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie), Kalina Łapińska (Muzeum Ziemi Chełmskiej)