Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Noc Sów” 2024 – podsumowanie

Spotkania zorganizowane przez ZLPK w ramach „Nocy Sów” odbyły się w kilku miejscach na terenie całej Lubelszczyzny. Łącznie udział w nich wzięło 337 osób.

Mieliśmy przyjemność spotkać się w Sobieszynie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Szczebrzeszynie w Miejskim Domu Kultury, w Zamościu w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich oraz Ogrodzie Zoologiczny im. Stefana Millera, w Szklarni koło Janowa Lubelskiego Ostoi konika biłgorajskiego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i w Brzeźnie w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Każde z wydarzeń miało podobny program: krótką prelekcję - rozmowy o sowach, wyjście w teren -nasłuchiwanie sów i wspólne ognisko. Nie brakowało emocji, rozmów, dyskusji i zadumy nad płomieniem ogniska a w oddali słychać było pohukiwania puszczyka. To już kolejna edycja która cieszyła się dużym zainteresowaniem, łączy ona bowiem pasjonatów i amatorów. Z roku na rok widzimy nowych uczestników wydarzenia jak również witamy się z stałymi miłośnikami nocnych przygód. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 337 osób. Poniżej krótkie podsumowanie z poszczególnych Oddziałów.

Oddział w Lubartowie wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie

W OEE w Sobieszynie 16 lutego miała miejsce inauguracja serii spotkań pt. „Noc Sów”. W prelekcji popartej pięknymi fotografiami, o sowach, ich zwyczajach przesądach i legendach z nimi związanymi, barwnie opowiadał Dyrektor ZLPK - Paweł Łapiński. Po wykładzie uczestnicy udali się w teren w celu nasłuchiwania sów. Tak jak w poprzedniej edycji, tak i tym razem, uczestniczący w nocnym spacerze mogli usłyszeć nawoływania puszczyków. Sobieszyńskie spotkanie z sowami zakończyło tradycyjne ognisko i pieczenie kiełbasek. W tegorocznej edycji „Nocy Sów” wzięło udział 38 osób z terenu województwa lubelskiego, ale również z Radomia, Mińska Mazowieckiego i Warszawy. Wszyscy uczestnicy zapowiedzieli chęć uczestnictwa w podobnych wydarzeniach organizowanych przez ZLPK i OEE Sobieszyn.

Oddział w Zamościu

Noc Sów dnia 23 lutego odbywała się równolegle w dwóch miejscach: w Szczebrzeszynie i w Zamościu. Noc Sów w Szczebrzeszynie zorganizowana została we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Szczebrzeszynie, gdzie w sali głównej byłej synagogi odbyła się prelekcja "Sowy krajobrazu rolniczego". Po krótkim wykładzie na temat tych tajemniczych ptaków i ich niezwykle pożytecznego znaczenia, wszyscy wyruszyli na nocny spacer w celu nasłuchiwania sów. Pomimo tego, że nie udało się nam usłyszeć sowiego uhuu, to wycieczka po zmroku przez pobliski cmentarz i głęboki wąwóz była dużą atrakcją, zwłaszcza  dla najmłodszych uczestników. Organizatorami wydarzenia byli: Małgorzata Bielecka i Patryk Zarzycki. Wydarzenie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udział wzięło 80 uczestników. W Zamościu Noc Sów zorganizowana została już po raz 8 i uczestniczyły w niej 64 osoby. Wydarzenie to jak co roku skupiło trzy instytucje: Szkołę Podstawową Nr. 8 w Zamościu, Ogród Zoologiczny w Zamościu oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Ciekawą prelekcję o sowach i quiz wiedzy, przygotowały i przeprowadziły: Małgorzata Grabek (ZLPK Oddział w Zamościu) oraz Katarzyna Sochań - Krupa (Szkoła Podstawowa Nr 8 w Zamościu). Następnie wszyscy uczestnicy wyruszyli do Ogrodu Zoologicznego, gdzie wśród nocnej ciszy czekały sowy w swoich wolierach. O wydarzeniu można posłuchać na stronie Katolickiego Radia Zamość.

Oddział w Chełmie

W piątkowy wieczór 1 marca 2024 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie odbyło się, organizowane przez ZLPK Oddział w Chełmie, ciekawe i już cykliczne na przedwiośniu wydarzenie jakim jest „Noc Sów”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 od interesujących prezentacji Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Pana Pawła Łapińskiego oraz Pana Partyka Zarzyckiego z Oddział w Zamościu ZLPK, które przybliżyły uczestnikom wydarzenia informację o sowach występujących w Polsce. Obie prezentacje wywarły duże wrażenie na zgromadzonych miłośnikach tych tajemniczych ptaków. Szczególnie puszczanie charakterystycznych głosów sów oraz opowiadanie różnych ciekawostek związanych z tymi ptakami wzbudzało najwięcej emocji na wszystkich zebranych. Można było również  przyjrzeć się z bliska i porównać wypchane w rzeczywistej skali trzy gatunki sów (puchacz, puszczyk, płomykówka). Najwięcej zachwytu (zwłaszcza wśród dzieci) zrobiła sylwetka największej sowy na Ziemi – puchacza. Dodatkowo Dyrektor ZLPK zaprezentował jak wygląda typowa budka lęgowa przeznaczona dla puszczyka.

Cała pierwsza część wydarzenia polegająca na opowiadaniu o sowach w formie prezentacji, ze względu na dość duże zainteresowanie odbyła się przy wiacie, na świeżym powietrzu (pod chmurką), wśród nocnej scenerii, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło spotkanie.

Kolejnym etapem, na który wszyscy uczestnicy czekali było „danie główne”, czyli około 2-kilometrowy spacer przez obszar leśny Lasów Żalińskich w obrębie Chełmskiego Parku Krajobrazowego i wabienie sów, głównie najbardziej pospolitej naszej sowy – puszczyka. Już na początku szlaku można było usłyszeć częste pohukiwania samca puszczyka, który przywitał nas swoim wyjątkowym głosem. Świecąc latarkami do góry w korony drzew wszyscy mogli go bez trudu zobaczyć jak siedząc na gałęziach „pozował” nawet do zdjęć. Pohukując, ciągle obwieszczał tak licznym obserwatorom, że ten fragment lasu jest jego terytorium. Noc Sów można uznać za udaną, tradycyjnie puszczyk nas nie zawiódł.

Na ostatnią część wydarzenia wróciliśmy ponownie do Ośrodka w Brzeźnie, aby przy ognisku posilić się pieczonymi kiełbaskami oraz ciastkami przy kawie, herbacie lub kompocie. Można było również podzielić się wrażeniami po nocnym leśnym spacerze i spotkaniu sowy w jej naturalnym środowisku.  

W wydarzeniu wzięło udział 60 osób, którzy reprezentowani byli głównie przez rodziny z dziećmi, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie wraz z opiekunami, społeczność lokalną, pasjonatów przyrody. Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy za rok na kolejną Noc Sów. Podziękowania kierujemy również do Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie za współorganizację tego wydarzenia w formie przygotowania pysznego ciasta i kompotu. ZLPK reprezentowali: Paweł Łapiński – Dyrektor ZLPK, Alicja Sulima, Kamil Taras – Oddział w Chełmie ZLPK, Patrycja Olender – Biuro ZLPK, Patryk Zarzycki – Oddział Zamość ZLPK.

Oddział w Janowie Lubelskim

Akcja odbyła się w trzech turach: 21 lutego, 23 lutego oraz 1 marca. W sumie w akcji wzięło udział 95 osób. Każdorazowa akcja rozpoczynała się od prelekcji na temat sów. W dniu 23 lutego prelekcję przeprowadził Krzysztof Wojciechowski z biura ZLPK oraz Ewelina Piskorek wraz z Dariuszem Jankowskim. Opowiedzieli oni o swojej pasji fotografowania sów. W dwóch pozostałych akcjach prelegentem była Jolanta Kiszka z Oddziału w Janowie Lubelskim. Po prelekcji grupy wychodziły do lasu w celu nasłuchiwania sów. Za każdym razem udało się usłyszeć sowy, były to puszczyki. Na zakończenie grupa zbierała się przy ognisku na wspólnym pieczeniu kiełbasek oraz dyskusjach na temat wyjścia w teren i emocjach (szczególnie tych najmłodszych uczestników) temu towarzyszącym.