Konferencja miała miejsce w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. A. Grottgera 2. Obecni na niej byli także przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: Justyna Jędruch – dyrektor ZLPK i Krzysztof Wojciechowski – pracownik Biura ZLPK. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Pan Grzegorz Kapusta – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego. Przywitał on wszystkich zebranych a także wprowadził w tematykę konferencji. Następnie przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej omówiła najważniejsze aspekty prawne związane z wdrażaniem Priorytetu 4 PO Rybactwo i Morze na lata 2014 – 2020.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja doświadczeń i dobrych praktyk Lokalnych Grup Rybackich: Owocowy Szlak, W dolinie Tyśmienicy i Wieprza, Puszczy Sandomierskiej i Roztocze. Przedstawiciele wspominanych LGR prezentując osiągnięcia własnych Grup pokazali, że hodowla ryb może stanowić doskonały asumpt do szeroko pojmowanego rozwoju zrównoważonego regionu, promocji jego walorów turystycznych, kulinarnych, etnograficznych i innych. Różnorodność inwestycji realizowanych w ramach poprzedniej edycji program doskonale to uwidaczniała.
Szczególnie cennym w aspekcie środowiskowej roli stawów rybnych był wykład Pana Sławomira Struskiego – dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. W swoim referacie pt.: „Walory środowiskowe i rekreacyjne stawów rybnych województwa lubelskiego” zaprezentował on cały wachlarz pozaprodukcyjnych funkcji stawów hodowlanych. A są to miedzy innymi: funkcja retencyjna, szczególnie istotna w obliczu rosnącego deficytu wody; stawy służą także do oczyszczania wody bowiem do hodowli ryb potrzebna jest woda minimum II klasy czystości. Stawy są także bardzo istotnymi obszarami dla ochrony różnorodności biologicznej. Bytuje na ich terenie szereg rzadkich i chronionych gatunków flory i fauny. W przypadku zwierząt spotkamy tu gatunki od bezkręgowców do ssaków. Szczególnie bogata jest awifauna stawów. Gniazdują tutaj tak rzadkie gatunki jak podgorzałka – gatunek zagrożony w skali świata oraz szereg rzadkich chruścieli i brodzących jak: zielonka, kropiatka, bąk, bączek. Poza tym na stawach żerują rzadkie drapieżniki (rybołowy, kanie, bieliki, sokoły). Są one także bardzo ważnymi obiektami wykorzystywanymi przez ptaki w trakcie przelotów. Na stawach gromadzą się setki i tysiące blaszkodziobych, siewkowców czy chruścieli. Nie dziwi zatem, że stawy są istotną składową obszarów chronionych w tym naszych, lubelskich parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu (stawy w Samoklęskach – Kozłowiecki PK, stawy w Brusie Starym – Poleski PK, stawy w Lasach Janowskich – PK Lasy Janowskie, stawy w dolinie dolnego Wieprza – OchK Pradolina Wieprza i inne). Wartą podkreślenia jest także edukacyjna i turystyczna rola stawów. Na stawach poprowadzone są ścieżki edukacyjne (stawy w Tarnawatce, stawy w Siemieniu), są one także doskonałym miejscem do uprawiania birdwatchingu. Innymi słowy: stawy hodowlane to nie tylko ryby.
W ramach konferencji odbyła się także część praktyczna, na której omówiono wnioski, które mogą złożyć potencjalni beneficjenci Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020.
Konferencja zakończyła się obiadem, na którym królowały dania przygotowane z ryb hodowanych w stawach Lubelszczyzny.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK