Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Naturalnie… nie ma jak Lubelskie – film edukacyjny o lubelskich parkach krajobrazowych

W 2018 roku na zlecenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych powstał film pt. „Naturalnie … nie ma jak Lubelskie”. Film został zrealizowany przez firmę Żubrowa 10 Jan Walencik, którą tworzą 3 osoby: Jan Walencik (właściciel), Bożena Walencik i Krzysztof Komar (współpracownicy).

Państwo Walencikowie w swoim dorobku mają ponad 70 filmów przyrodniczych, w tym m. in: „kultowe” polskie seriale przyrodnicze: „Tętno pierwotnej puszczy” (1995) i „Saga prastarej puszczy” (2009). Do 2017 roku w Żubrowej 10 powstały dwa filmy – „Zabójczy ogień” (2012) oraz „W trosce o bagna” (2016).

„Naturalnie … nie ma jak Lubelskie” (2018) nie jest typowym filmem przyrodniczym, który skupia się tylko na ukazaniu natury, gdyż zawiera wiele treści geograficzno-informacyjnych. Autorzy przyjęli założenie, że ma to być film, który nie będzie monotonnym wykładem o lubelskich parkach krajobrazowych, lecz dynamiczną opowieścią trzymającą widza w napięciu i zaciekawieniu, która sprawi, że nabierze on chęci do kontaktu z przyrodą oraz pragnienia odwiedzenia najcenniejszych zakątków parków krajobrazowych Lubelszczyzny. Autorzy filmu zaproponowali nieszablonową formę – filmową balladę, składającą się z zrytmizowanego ciągu zwrotek i refrenów

Czy autorzy filmu sprostali wyzwaniu? Przekonaj się sam !!!

Film możesz zobaczyć na stronie Żubrowa 10 Jan Walencik lub serwisie YouTube (zwiastun, film).

Scenariusz i reżyseria: Bożena i Jan Walencik,

Zdjęcia: Jan Walencik, Tadeusz Baraniecki,

Montaż: Jan Walencik,

Organizacja produkcji: Krzysztof Komar.

Czas trwania: 42'13". Format: 16:9 HD. Sugerujemy odtwarzanie w YouTube z ustawieniem 4K

Film „Naturalnie … nie ma jak Lubelskie” niesie przesłanie, że „lubelska przyroda jest wyjątkowa i koniecznie trzeba ją poznać na miejscu”.

Film „Naturalnie … nie ma jak Lubelskie” został zrealizowany w ramach środków budżetowych Województwa Lubelskiego w celu promocji edukacyjnej 17 parków krajobrazowych oraz 2 ośrodków edukacji (Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie).

Film powstał dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu instytucji oraz osób prywatnych m.in.: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz pracowników Poleskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych, Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Stadniny Koni z Janowa Podlaskiego, Stadniny Koni z Białki, Gospodarstwa Rybackiego z Samoklęsk.

Zapraszamy na niezwykłą filmową podróż po najcenniejszych i najpiękniejszych zakątkach 17 parków krajobrazowych województwa lubelskiego. Film urzeka bogactwem i różnorodnością wzorów, kształtów, barw i dźwięków przyrody. Całość dopełnia oryginalna muzyka.

Gorąco polecamy!!!