Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nastał czas kwitnienia pluskwicy europejskiej

  • 19-07-2016

Od 2014 roku Pluskwica europejska, inaczej cuchnąca jest objęta w Polsce częściowąochroną gatunkową. Jej głównym zagrożeniem jest gospodarcze użytkowanie lasów liściastych i zmniejszanie się ich powierzchni. Jej nazwa łacińska to Actaea europaea(Schipcz.) J.Compton–gatunekten należy do rodzinyjaskrowatych, choć w starszym ujęciu taksonomicznym gatunek był zaliczany dorodzajupluskwica (Cimicifuga) z nazwą naukowąCimicifuga europaea.

Pluskwicę można spotkać na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, rośnie w ciepłolubnych i świetlistych lasach liściastych oraz zaroślach, często na ich skraju, na glebach świeżych lub słabo wilgotnych. Występuje w kępach i może dorastać do 1,5 m wysokości. Łodyga jest sztywna, rozgałęziona i ulistniona. Liście tej rośliny są duże, 2-3 krotnie pierzaste, o listkach jajowatych, brzegiem piłkowanych, nieco owłosionych spodem. Kwiaty niepozorne, zielonkawe, zebrane w groniaste kwiatostany. Kwitnie w lipcu i sierpniu, jej owocem jest omszony mieszek z krótkim haczykiem, za pomocą którego przyczepia się do sierści zwierząt umożliwiając w ten sposób rozsiewanie nasion. Jest to tzw. zoochoria.

Jest rośliną trującą, która zawieraalkaloidyiglikozydy. Wykazuje także właściwości lecznicze -wyciągi z tej rośliny służą jako surowiec do wyrobu preparatu, który łagodzi przykre objawy klimakterium. Bywa uprawiana jako roślina ozdobna, rozmnaża się przez wysiew nasion jesienią lub przez podział rośliny wiosną lub jesienią.

Tekst i zdjęcia: ZLPK Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim