Przeskocz do treści Przeskocz do menu

NA TYDZIEŃ DO SZCZEBRZESZYNA

  • 04-08-2017

Festiwal odbywa się nieprzypadkowo w miejscowości, którą uwiecznił w swoim wierszu, „łamańcu językowym”, Jan Brzechwa pisząc o brzmiącym w trzcinie chrząszczu. Samo miasteczko położone jest malowniczo na Roztoczu Zachodnim. Od niego wziął nazwę Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Sami organizatorzy festiwalu nie zapominają o tym i w programie znalazły się spacery krajoznawcze ze Stanisławem Łubieńskim autorem książki „Dwanaście srok za ogon” i Michałem Książkiem autorem „Drogi 816”. A okolica Szczebrzeszyna to sieć wąwozów lessowych, punktów widokowych na pasma pól tak charakterystycznych dla Roztocza. Poza krajobrazem znajdziemy tu również bogactwo przyrodnicze świata roślin i zwierząt.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy i sam Szczebrzeszyn to nie tylko kontakt z harmonijnym krajobrazem i przyrodą, ale również miejsca gdzie przez wieki przenikały się różne kultury i tradycje. Nawiązuje do tego jeden z tematów pt.: „Język kazań w tradycji żydowskiej, prawosławnej, katolickiej”. Odrywając się na chwilę od spotkań festiwalowych zwiedźmy synagogę, cerkiew, kościoły św. Mikołaja i św. Katarzyny. Przejdźmy się na kirkut i cmentarz. Zwróćmy uwagę na kapliczkę przy głównej ulicy i charakterystyczny dla naszego regionu układ zabudowy.

Jednym z punktów festiwalu jest poznanie sylwetki Zygmunta Klukowskiego – dyrektora szpitala w Szczebrzeszynie, ale również bibliofila, regionalisty i przede wszystkim autora dzienników wydanych przez Kartę pt. „Zamojszczyzna”.

Oprócz ducha nie zapomniano też o ciele i posmakować będzie można potraw kuchni żydowskiej.

Zapraszamy, więc na tydzień do Szczebrzeszyna. Z bogatego programu festiwalowego na pewno każdy wybierze coś dla siebie.

Szczegółowy program festiwalu: http://roztocze.net/wp-content/uploads/2017/05/PROGRAM-na-www.pdf

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ Zamość.