Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Mszaki parku krajobrazowego "lasy janowskie"

  • 29-09-2014

Mszaki są organizmami wilgociolubnymi. W wielu miejscach Lasów Janowskich znalazły one dobre warunki do rozwoju. W miejscach o największym uwilgotnieniu stanowią szczególny składnik przyrody.

Liczne tu torfowiska są budowane przez mchy szczególnie torfowce. Torfowce w borze bagiennym występują w kępkach i dolinkach, bądź tworzą dywany. Dzięki dużej ilości martwych komórek (podobnych do małych zbiorników), w łodyżkach rośliny magazynowane są pokaźne ilości wody. Nadaje to podmokły charakter miejscom, w których występują. Torfowce są głównym składnikiem zalegającego w podłożu torfu.

Na torfowiskach wysokich odnajdziemy kępy torfowca magellanskiego, miedzy tymi kępami występujetorfowiec odgięty i torfowiec spiczasto listny. Znajdziemy tam też próchniczka bagiennego oraz płonnika pospolitego, który jest olbrzymem w świecie mchów. Jego prosto wzniesione do góry łodyżki osiągać mogą nawet 50 cm długości i tworzą wyraźne kępy.

Na torfowiskach przejściowych występują kobierce torfowców: odgiętego, ostrolistnego, spiczasto listnego, błotnego i nastroszonego. W borach sosnowych mszaki występują także bardzo licznie. Tworzą tam w warstwie runa mszyste dywany.

Często spotykane są kobierce rokitnika pospolitego - mech ten odznacza się sezonowością w wyglądzie, podczas okresów suszy są żółtozielone, zaś w czasie wilgotnych okresów darnie tego mchu są bladozielone. W borach warstwę mszysta buduje także mech widłoząb pospolity ponad którym wznosi się okazały mech - płonnik strojny czy gajnik lśniący, który tworzy piętrowe poduszki przypominające niskie paprocie. W wielu miejscach pojawiają się poduszeczki bielistki sinej.

Archiwum PK ”Lasy Janowskie”