Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Młodzi przyrodnicy na start…”

  • 11-06-2015

1. „Nieskończona różnorodność przyrody” - głównym celem zajęć było:
a) rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w lesie,

b) zebranie okazów do zielnika,
c) wsłuchiwanie się w odgłosy lasu,
d) uświadomienie sobie funkcji i roli lasu,
e) poznanie znaczenia martwych i żywych drzew dla zwierząt – „drzewo środowiskiem życia”,
f) poznanie pracy leśników i jej znaczenia dla lasu i gospodarki,

2. „Co w trawie piszczy?” – to zabawa połączona z nauką:
a) obserwowanie przyrody przez lupy,
b) odkrywanie wielkiego świata małych stworzeń i roślin,
c) zwrócenie uwagi na najdrobniejsze ślady życia w lesie.

Członkowie Zielonej Szkoły zaopatrzeni w lornetki i lupy wyruszyli na spotkanie z naturą. Uczestnicy wyprawy zapoznali się z gatunkami drzew i krzewów występujących na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego tj.: lipa drobnolistna i szerokolistna, klon zwyczajny, jawor, wiąz, modrzew, jodła czy świerk. Wędrując przez park dzieci rozpoznawały gatunki roślin zbierając najciekawsze okazy do zielnika.

Najczęściej znajdowanym gatunkiem był przetacznik ożankowy i bluszczyk kurdybanek. Obserwacja przez lupę uwidoczniła różnicę w budowie kwiatów tych gatunków. Kłopotów nie było z miętą polną, każdy rozpoznawał ją po zapachu. Więcej zastanowienia wymagały liście maliny często mylone z liśćmi jeżyny. Jednak najwięcej problemów dostarczył mniszek pospolity, błędnie nazywany mleczem.

Niezwykle ekscytujące okazało się obserwowanie zwierząt nad zalewem w Krasnobrodzie i sąsiednich zbiornikach wodnych. Oprócz pospolitych kaczek krzyżówek i czernic, uczniowie mogli zauważyć będące tu tylko na przelocie sieweczki rzeczne i mewy białogłowe, a w pobliskich trzcinach tokował samiec rokitniczki. Na pobliskiej łące dzieci znalazły rzekotkę – jedynego u nas płaza nadrzewnego ze zdolnością mimetyzmu oraz kilka jaszczurek zwinek.

Drugi dzień Zielonej Szkoły to lekcja geologii w terenie pt. „Budowa geologiczna i rzeźba powierzchni Roztocza Środkowego w okolicach Krasnobrodu”.

Podczas zajęć w kamieniołomach w Krasnobrodzie i Bliżowie, uczniowie mieli za zadanie udowodnić, że teren po którym się poruszali był kiedyś dnem morskim. Po prelekcji, połączonej z oglądaniem plansz ukazujących organizmy i skamieniałości okresu kredowego, uczestnicy bez problemów znaleźli piękne odciski amonitów, ramienionogów i belemnitów. Mali geolodzy, przy użyciu młotków wydobywali najcenniejsze okazy z wapieni Roztocza., które zostaną wyeksponowane na wystawie w Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Hallera w Mariance (gm. Mińsk Mazowiecki). Bezpośrednim organizatorem Zielonej Szkoły było ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk, ul. St. Staszica 15 , 22 – 400 Zamość.

Tekst: Małgorzata Ciuryło, Małgorzata Grabek