Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzi Liderzy wiedzy i ochrony środowiska

Znamy już laureatów trzeciej edycji Programu "Lider wiedzy i ochrony środowiska".

„Lider wiedzy i ochrony środowiska” to organizowany od 2019 roku program stypendialny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, który ma za zadanie aktywnie wspierać rozwój młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy przedsięwzięcia realizują zadania przyrodnicze i prośrodowiskowe, zdobywają też wiedzę z zakresu ekologii oraz dbałości o zdrowy tryb życia. Biorą również czynny udział w zajęciach i projektach organizowanych przez wyższe uczelnie, instytuty badawcze, ośrodki edukacyjne, parki narodowe, muzea, ogrody zoologiczne i botaniczne oraz inne instytucje związane z ochroną środowiska – czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Program jest realizowany przez WFOŚiGW w Lublinie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Programu objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Laureatami tegorocznej edycji zostało 27 uczniów, nagrody otrzymali także nauczyciele (26 osób), którzy są ich opiekunami dydaktycznymi i również angażują się w działania swoich podopiecznych.

Można powiedzieć, że Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych od pierwszej edycji konkursu jest jego „uczestnikiem”, mimo, że trudno go zaliczyć do młodzieży szkół ponadpodstawowych. ZLPK znajduje się bowiem w gronie instytucji ochrony środowiska, w których pracach, działaniach, projektach powinni brać udział uczestnicy Programu. I co roku nie narzekamy na brak chętnych. Również w tym roku dwoje uczniów zechciało wziąć udział w projektach prowadzonych przez ZLPK. Byli to: Martyna Jabłońska – uczennica III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Zamościu oraz Rafał Nowakowski – uczeń Technikum Terenów Zieleni w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego w Lublinie, którzy zgłosili się do Biura. Nigdy nie odmawiamy pomocy ambitnej młodzieży. Tak było i tym razem. Niżej podpisany miał przyjemność opiekowania się naszymi stypendystami. Martyna, jako mieszkanka największego i najmłodszego parku krajobrazowego w naszym województwie, brała udział w monitoringu efektów czynnej ochrony brzegówki w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. W pogodne lipcowe dni penetrowaliśmy stanowiska, które wczesną wiosną były objęte ochroną czynną, w celu określenia efektów naszych działań. Okazały się one bardzo pozytywne. Nie dość, że odnowiliśmy przed laty zajęte stanowisko, które „pokonała” sukcesja, to jeszcze w ostruganych przez nas skarpach zagnieździły się żołny. Rafał natomiast brał udział w monitoringu efektów ochrony czynnej w Kamiennym Wąwozie na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Działania ochroniarskie prowadzone są tam od kilku lat, dzięki czemu zachował się tam płat murawy kserotermicznej z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, ale także i zwierząt, czego sam stypendysta był świadkiem, bowiem to jego nazwać możemy odkrywcą modliszki w Krzczonowskim PK. W trakcie wyjazdu terenowego i monitoringu znalazł tego rzadkiego i chronionego owada (o czym więcej można przeczytać w najnowszym numerze „Krzczonowskiego Gościńca”, czasopisma wydawanego przez Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne). Jednak nie tylko współpraca z organizacjami takimi jak ZLPK wchodziła w zakres programu stypendialnego. Uczniowie mieli do zrealizowania szereg innych ważnych działań, o których możemy się dowiedzieć z przygotowanych przez nich prezentacji:

Prezentacja Martyny: https://www.youtube.com/watch?v=ILtAljUmHMQ

Prezentacja Rafała: https://www.youtube.com/watch?v=ByFLQqbIrs4)

Cieszymy się niezmiernie, że mamy tak zdolną młodzież i jako Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych możemy mieć maleńki udział w ich sukcesie. Martynie i Rafałowi życzymy dalszych sukcesów, rozwoju osobistego i realizacji kolejnych ciekawych projektów. Natomiast uczniów, którzy planują udział w kolejnych edycjach Programu „Lider wiedzy i ochrony środowiska” zapraszamy do nas. Różnorodność działań prowadzonych przez ZLPK jak i obszar administrowany przez Zespół (przypomnijmy: 17 parków krajobrazowych i tyleż samo obszarów chronionego krajobrazu) sprawiają, że na pewno znajdziemy coś atrakcyjnego dla każdego ze stypendystów, którzy się do nas zwrócą.

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK, Marta Drela, z profilu FB WFOŚiGW w Lublinie