Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Miniony rok w Parku Krajobrazowym „Lasy Janowskie”

  • 05-01-2021

Ostatnie dni grudnia, oraz okres poświąteczny sprzyja refleksją o minionym roku, a także nastraja nas wszystkich do myślenia i marzeń – jaki będzie nowy 2021 rok.

Wszyscy staramy się podsumować i spojrzeć z perspektywy czasu na nasze dokonania oraz zrealizowane zadania. Taką sytuację mamy również w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie  Lubelskim. Jako pracownicy tego pięknego parku staramy się poddać analizie upływający rok, oraz wyciągnąć wnioski z dokonań i niewątpliwych porażek.

Na pewno dla nas był to inny ciężki rok, wymagający zmiany podejścia do nakreślonych zadań i szukania nowych rozwiązań. Jak wszystkim w naszym kraju pandemia w dużej mierze pokrzyżowała plany i zmusiła do zmiany stylu pracy. Nie mogliśmy bezpośrednio pracować z młodzieżą w terenie (nasze główne zadanie  ), dlatego też promocję walorów przyrodniczych i obiektów dziedzictwa narodowego propagowaliśmy poprzez artykuły oraz facebook. W trakcie opracowania jest również niespodzianka dla najmłodszych turystów (w formie książeczki)  która w przystępny sposób zachęci młodzież do odwiedzenia najatrakcyjniejszych miejsc w parku.

Niewątpliwym osiągnięciem jest modernizacja naszej ostoi konia biłgorajskiego w Szklarni. Wykonana ścieżka edukacyjna na pewno będzie miała duże powodzenie wśród młodzieży, a tablice tematyczne pozwolą przyswoić  wiedzę o pięknie przyrody i zadaniach ekologicznych, tak ważnych dla nas wszystkich. Cieszymy się również, że siedziba Ośrodka Zamiejscowego została gruntownie odnowiona i zachęca nas do dalszej wytężonej pracy.

Główną atrakcją turystyczną Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado koni biłgorajskich. Jesteśmy szczęśliwi, że stado się powiększa a konie swoim pięknym wyglądem radują oczy zwiedzającym. Jak mówi stare przysłowie „w każdej beczce miodu można znaleźć łyżkę dziekciu” i nigdy szczęście nie trwa długo. Jedna z pięknych klaczy osaczona przez watahę wilków, cudem się obroniła, jednak ogromny wysiłek i stres spowodował padnięcie zwierzęcia. Wszyscy przeżyliśmy mocno tę stratę, ale ze smutkiem musieliśmy się z nią pogodzić. Znamy prawa obowiązujące w przyrodzie i wiemy, że każde zwierzę musi jeść i zadbać o swoje młode.

Kiedy na spokojne spojrzymy   wstecz i rozważymy za i przeciw dochodzimy do wniosku, że rok 2020 ogólnie pomimo pandemii i ogromnych trudności był dla Ośrodka Zamiejscowego pozytywny. Co najważniejsze wszyscy jesteśmy zdrowi, a najbardziej cieszy nas poprawa bazy edukacyjnej oraz nowy wystrój pomieszczeń biurowych.

Jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni, że w roku 2020 wielu ludzi zainteresowanych było naszym parkiem,  wielu z nich okazało nam wyrazy wdzięczności i uznanie dla naszej pracy. Jako pracownicy OZ w Janowie Lubelski pragniemy wszystkim podziękować – zarówno osobą dla nas obcym jak i kierownictwu i przyjaciołom z ZLPK.

Jesteśmy przekonani i szczerze tego wszystkim życzymy, że rok następny 2021 będzie dla nas wszystkich szczęśliwy, radosny i przyniesie wiele wzruszeń i satysfakcji , a Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” swoją urodą oczaruje jeszcze większe grono zwiedzających.

Tekst i zdjęcia: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim