Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Mikołajki w Lubelskich Parkach Krajobrazowych

HO, HO, HO ❗

Dostaliśmy wiadomość od Św. Mikołaja, że tej nocy zwiedzał tereny Lubelskich Parków Krajobrazowych. Do gustu szczególnie przypadło mu siedem miejsc, w których zdecydował się zostawić tajemnicze skrytki dla grzecznych turystów! Aby ułatwić Wam poszukiwania przygotował dla Was siedem zagadkowych map lokalizacji z krótką podpowiedzią słowną, a także Regulamin całej akcji. Oto one:

Mapa 1: Miejsce ukrycia skrytki znajduje się na terenie PK Lasy Janowskie, a jego nazwa nawiązuje do osad wzniesionych na początku XX wieku dla służby leśnej Ordynacji  Zamoyskich. W czerwcu 1944 roku w obliczu nadchodzącej wielkiej operacji przeciwpartyzanckiej oddział „Ojca Jana” – „Konara” opuścił to miejsce, by wziąć udział w bitwie na Porytowym Wzgórzu. Po bitwie miejsce to zostało zrujnowane przez niemieckie oddziały pacyfikacyjne. Dotrzeć tam można z dwóch stron poruszając się drogą wewnętrzną Nadleśnictwa (należy pamiętać o zakazie wjazdu do lasu pojazdów nieuprzywilejowanych).

Mapa 2: Miejsce gdzie czeka na Was skrytka położone jest na terenie Szczebrzeszyńskiego PK i wznosi się na wysokość 258 m n.p.m. Usypane jest, aby podkreślić wyjątkowość tego miejsca pod kątem widoku na panoramę Roztocza, która stąd jest bardzo rozległa i malownicza.  Do tego miejsca prowadzi ścieżka Wielki Dół, jak również szlak rowerowy im. Dymitra Gorajskiego (zielony).

Mapa 3: Skrytka znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to miejsce w obrębie doliny Wieprza, gdzie występują rośliny ciepłolubne. Stopień nachylenia oraz południowo-zachodnia ekspozycja sprawia, że miejsce to jest odpowiednio dogrzewane i naświetlane aby mogły wyrastać na nim rośliny kserotermiczne. Nieopodal przebiega tzw. „wał turecki”, który jest pamiątką po osadzonych w okolicy Turkach - jeńcach z bitwy pod Wiedniem.

Mapa 4: Skrytka czeka na Was w otulinie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, w granicach gminy Rokitno – w centrum kompleksu leśnego Alwus. Została ukryta na wyjątkowym grabie zwyczajnym. Do tego miejsca można udać się pieszo, rowerem jak również samochodem.

Mapa 5: Skrytka czeka na Was w malowniczym miejscu nieopodal rzeki przepływającej przez Chełmski Park Krajobrazowy. W okolicy skrytki widać wyraźnie „infrastrukturę” powstałą w ramach działalności największego gryzonia Europy. Do tego miejsca prowadzi leśna droga pożarowa, dlatego pamiętając o zakazie wjazdu, polecamy wybrać się tam pieszo lub rowerem.

Mapa 6: Miejsce gdzie czeka na Was skrytka położone jest na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. W naturalnym wąwozie, którego dno stanowi pole uprawne, jest to bodaj czy nie najbardziej przekształcony przez człowieka jego fragment. Dawniej wybierano tam skały na budulec, okazjonalnie do dziś prowadzone jest tam wydobycie na bardzo niewielką skalę.

Mapa 7: Stary drewniany budynek zlokalizowany nad rzeką przepływającą przez Obszar Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”. Budynek ten służył niegdyś jako zakład przemysłowy do produkcji pewnego artykułu spożywczego. W chwili obecnej już nie użytkowany. 


Tekst i oprawa graficzna: Alicja Sulima (OZ w Chełmie)
Autor map: Tomasz Szafran (OZ w Chełmie)