Przeskocz do treści Przeskocz do menu

MALI MIESZKAŃCY LASU

  • 16-03-2021

 Duże piękne kompleksy leśne przyciągają rzesze turystów spragnionych obcowania z przyrodą, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Często na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” można spotkać wędrowców którzy przemierzają leśne trasy i podziwiają bujną roślinność- okazy ogromnych drzew, a wielka jest ich radość gdy mają okazję zaobserwować dzikie zwierzęta. Dorodne jelenie, dziki, łosie, sarny a ostatnio również żubry są doskonałym fotograficznym trofeum, którym można się pochwalić znajomym po powrocie do domu. Podziwiane przez tych ludzi przyrodnicze okazy wyrastają z gleby, która kształtuje warunki ich rozwoju. Każdy z nas zapewne to zauważył, ale nie każdy wie , że gleba i dno lasu jest miejscem życia ogromnej liczby zwierząt. Nie są to duże organizmy, niektóre trudno dostrzec gołym okiem, jednak dla życia lasu  mają ogromne znaczenie.

Zwierzęta te są rzeczywiście małe, ale za to występują w ogromnej, niewyobrażalnej wprost liczebności. W wyniku badań dowiedziono, że na jednym metrze kwadratowym dna lasu, w wycinku gleby o głębokości 30 centymetrów żyć może nawet kilkadziesiąt tysięcy drobniutkich owadów (np. skoczogonków). Są tez setki organizmów nieco większych: larwy owadów, mrówki, pająki czy dżdżownice. Ich wspólnym zadaniem jest rozłożenie martwych części roślin i zwierząt tak, by tworzące je substancje mineralne wróciły do naturalnego obiegu i mogły być wykorzystane przez rośliny do budowy tkanek.

Każdy z nas przemierzając teren Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” i podziwiający wysmukłe drzewa, urocze krzewy i inne rośliny musi zdać sobie sprawę, że nie istniały by one bez malusieńkich zwierzątek które wspomagają leśny ekosystem. Czasami wędrując po lesie przykucnijmy i zwróćmy uwagę na podłoże, gdzie miliony małych  żyjątek mają swój dom i ciężko pracują dla dobra lasu, a tym samym dla dobra nas wszystkich.  

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim