Prace terenowe pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ Zamość, ciągle dostarczają nowych informacji nt. elementów środowiska przyrodniczego naszych terenów. Podczas jednego z wyjazdów zinwentaryzowano kolejne stanowisko bobra europejskiego, tym razem w granicach Krasnobrodzkiego PK , na północ od m. Ciotusza Stara.
Stanowisko to, obejmuje podmokły teren z ciekiem wodnym, otoczony lasami. Bóbr ma tu idealne warunki do życia i rozwoju, pełni też istotną rolę w środowisku. Tylko człowiek i bóbr są w stanie w sposób świadomy kształtować swoje otoczenie. Poprzez budowę tam, bobry przyczyniają się do podwyższenia i gromadzenia wód gruntowych, a co za tym idzie ich magazynowania. Ta swoista mała retencja, przyczynia się do powstania idealnego środowiska dla mikroorganizmów żyjących w wodach, małych i dużych ryb, oraz różnego rodzaju ptactwa.
Bóbr europejski buduje tamy z gałęzi, zgniłych szczątków roślin, kamieni i żwiru. Każda usterka w tamie jest przez nie natychmiast naprawiana. W wysokich brzegach czy groblach bobry wykopują nory mieszkalne, do których prowadzą korytarze. Na brzegu widoczne są często otwory napowietrzne, wentylacyjne. Na terenach o płaskich brzegach bobry budują żeremia.
W Polsce bóbr objęty jest ochroną częściową.
Ciekawostki:
- Bóbr to największym gryzoń Europy.
- Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów to efekt dużej zawartości żelaza w szkliwie, świadczy on o dobrym stanie uzębienia i umożliwia bobrom ścinanie twardych drzew.
- Siekacze, których bóbr używa do ścinania drzew, rosną przez całe jego życie i nie mają korzeni.
- W XIX wieku z powodu intensywnych polowań, na świecie żyło jedynie około 1200 bobrów
- Bóbr potrafi wstrzymać oddech pod wodą nawet na kwadrans, a ustawienie oczu, nozdrzy i uszu niemal w jednej linii umożliwia bobrom obserwację terenu przy minimalnym wynurzeniu z wody.
Tekst: Małgorzata Ciuryło
Zdjęcia: Małgorzata Ciuryło, Krzysztof Kowalczuk
Literatura:
„Bóbr europejski, ochrona i zapobieganie szkodom”. RDOŚ w Łodzi.
www. animalistka.pl