Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 12-05-2020

 

     Jedną z największych atrakcji Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado zachowawcze koników biłgorajskich. Te hodowane w naturalnych warunkach, prawie dzikie i prymitywne konie rozsławiają nasz park na cały kraj i poza jego granice. Do tej pory stado liczyło trzynaście koni  (11 klaczy i 2 wałachy).

    Najpiękniejszym miesiącem w roku dla większości ludzi  jest zielony słoneczny maj. Nasze koniki również bardzo lubią ten miesiąc, dlatego też postanowiły w trakcie jego trwania obdarzyć nas  nowym czworonożnym przychówkiem. Od początku maja na świat przyszły cztery piękne klaczki. Jesteśmy prawie pewni, że to jeszcze nie koniec i w najbliższym czasie oczekujemy kolejnych narodzin.

    Pojawienie się na pastwisku nowonarodzonych źrebaków , które nie odstępują na krok swoich matek wzbudziło ogromne zainteresowania Mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic.

   Nawet w dobie pandemii do Szklarni przybywa- różnymi środkami transportu bardzo dużo ciekawskich, a dziecinie mogą oderwać wzroku od brykających osesków. Matki boją się o swój przychówek i jak mogą ochraniają swoje dzieci.

   Pracownicy Parku Krajobrazowego są bardzo zadowoleni, że małe klaczki tryskają zdrowiem i są bardzo żywotne. Mieliśmy tylko kłopoty z jedną z matek i konieczna była interwencja lekarza weterynarii. Wszystko zakończyło się szczęśliwie i jesteśmy pewni, że nasze powiększone stado koników biłgorajskich będzie dalej zdrowo się chować i cieszyć wszystkich swoim wygładem.

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia. J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim