Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Lubelskie na rzecz pszczół, parków i środowiska

Wraz z początkiem 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozpoczyna realizację trzech kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, koordynowaną przez Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych. Na mieszkańców regionu i turystów zafascynowanych tutejszą przyrodą, czekają wydarzenia i akcje tematycznie związane zarówno z pszczołami – w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, jak też z parkami krajobrazowymi i narodowymi, sprzątaniem miejsc cennych przyrodniczo czy innym kwestiom środowiskowym.

– Potencjał i znaczenie przyrody województwa lubelskiego to kwestie, na które chcemy w tym roku  zwrócić szczególną uwagę. Celowi temu służyć będą trzy kampanie skierowane do mieszkańców naszego województwa – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Sebastian Trojak. – Po pierwsze będzie to kontynuacja dobrze już znanej mieszkańcom regionu akcji „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Myślę, że formuła kampanii doskonale się sprawdziła, dlatego postaramy się utrzymać, a nawet rozszerzyć zakres „pszczelich” działań.  

W ramach tej kampanii odbędą się m.in. kolejne edycje konkursów dla dzieci – plastycznego i wiedzy, a także konkurs na ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy. Pod szyldem „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” zaplanowano również wiele świat i wydarzeń plenerowych, a także akcji edukacyjnych prowadzonych przez partnerów projektu.

– Drugą kampanią, która będziemy kontynuować w 2021 roku, jest akcja zatytułowana „Lubelskie spotkania z przyrodą”. W tej formule mieszczą się zadania na rzecz promocji zlokalizowanych w Lubelskiem parków narodowych (Roztoczańskiego i Poleskiego) oraz siedemnastu parków krajobrazowych. Sam jestem zauroczony mnogością i różnorodnością przyrodniczą tych parków i bardzo chciałbym zarazić tą fascynacją mieszkańców naszego regionu – dodaje Sebastian Trojak.

„Lubelskie spotkania z przyrodą” obejmą akcję zakładania budek lęgowych, „Majówkę z konikiem polskim w Roztoczańskim Parku Narodowym”, „Pożegnanie żurawi w Poleskim Parku Narodowym”, akcję „Odkrywamy lubelskie parki krajobrazowe”, a także instagramową akcję promocyjną #kieruneklubelskiekrajobrazy, czyli gratkę dla wszystkich fotografów przyrody.

– Kampania „Lubelskie dla środowiska” to trzecia akcja, w ramach której mieszczą się działania edukacyjno-informacyjne związane z najistotniejszymi kwestiami z zakresu ochrony środowiska – tłumaczy Członek Zarządu Województwa. – Emitując cykl programów w radiu i telewizji czy też publikując artykuły w internecie, chcemy uwrażliwić społeczeństwo na tematy związane chociażby ze smogiem, azbestem, odpadami, jak również promować korzystanie z odnawialnych źródeł energii. 

Działaniom informacyjnym w mediach towarzyszyć będą akcje sprzątania miejsc cennych przyrodniczo.

Informacje dotyczące kampanii będą na bieżąco aktualizowane na stronach:

Tekst: www.lubelskie.pl