Przeskocz do treści Przeskocz do menu

LAS KARBOŃSKI W MUZEUM GEOLOGICZNYM

  • 21-05-2018

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Las karboński”. Uczestnicy konkursu – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – zostali zaproszeni do przeniesienia się w czasie aż o 300 milionów lat wstecz, gdy na Ziemi rosły paprocie, skrzypy i widłaki wielkości dzisiejszych drzew, a w cieniu ich koron żyły owady-giganty!

Konkurs geologiczno-środowiskowy obejmuje obszar całej Polski. Podzielony jest na regiony konkursowe. Odbywa się w dwóch kategoriach; skierowany jest dla trzech grup wiekowych. W części plastycznej konkursu mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych (z klas IV, V i VI), natomiast do sprawdzianu wiedzy geologicznej mogą przystąpić gimnazjaliści i uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych (w miarę wprowadzania reformy szkolnictwa) oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez Kierownik Biblioteki i Muzeum Geologicznego PIG-PIB – Panią mgr Izabelę Olczak-Dusseldorp oraz Dyrektora PIG-PIB Pana dr Tomasza Nowackiego. Kolejną osobą zabierającą głos był wieloletni kierownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB dr hab. Włodzimierz Mizerski (jeden z inicjatorów konkursu oraz jego organizator).

Konkurs wspiera wiele instytucji, organizacji, firm oraz osób prywatnych, w tym m.in. uczelnie wyższe, kuratoria oraz parki narodowe i krajobrazowe. W imieniu tych ostatnich głos zabrał przedstawiciel Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – pracownik Biura ZLPK w Lublinie – Marcin Kozieł, któremu przypadła w udziale przyjemna rola wręczania nagród uczestnikom konkursu przekazanych przez parki narodowe i krajobrazowe. Ta zaszczytna rola była udziałem również Pani Marii Straka z Ośrodka Zamiejscowego ZLPK w Lubartowie, która także uczestniczyła w tej podniosłej uroczystości. Głównym sponsorem tegorocznego konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny–Państwowy Instytut Badawczy.

Po krótkim wprowadzeniu, podczas którego przedstawicielka organizatora konkursu zaprezentowała jego historię, nastąpiła najważniejsza część uroczystości, długo i niecierpliwie wyczekiwana przez jego uczestników, czyli odczytanie nazwisk zwycięzców i osób wyróżnionych we wszystkich kategoriach konkursowych. Laureaci półfinału oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i upominki.

W pierwszej kolejności nagrody odebrali „najmłodsi”, czyli uczniowie szkół podstawowych. Na ekranie zostały zaprezentowane najlepsze prace plastyczne, których w tym roku nadesłano blisko 400! Prace plastyczne zostały wykonane rozmaitymi technikami. Odznaczały się pomysłowością i reprezentowały wysoki poziom. Najczęściej pojawiającymi się motywami na pracach były ważki oraz flora karbońska.

W konkursie plastycznym wzięło udział liczne grono uczniów szkół podstawowych reprezentujących województwo lubelskie. Na liście uczestników konkursu znaleźli się uczniowie z: Czerśli, Jakusz, Mikłus, Nieledwi, Ortelu Książęcego Drugiego, Paprotni, Soboli, Ulanu-Majoratu, Tomaszowa Lubelskiego, Puław, Zamościa oraz Lublina. Wielu z nich znalazło się na liście laureatów i wyróżnionych. W konkursie wiedzy geologicznej w szranki konkursowe stanęli gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z: Biłgoraja, Lublina oraz Opola Lubelskiego.

Kolejnym ważnym elementem uroczystości była pamiątkowa fotografia, do której zostali wszyscy laureaci oraz zaproszeni goście. Zdjęcie tradycyjnie wykonywane jest w głównej sali Muzeum Geologicznego tuż obok dinozaura Kayentapus soltykovensis, którego wszyscy pieszczotliwie zwą … Dyziem. Następną atrakcją była wycieczka z przewodnikiem po Muzeum. Uroczystość zakończyła się ciepłym poczęstunkiem.

Przy okazji konkursu geologiczno-środowiskowego warto przypomnieć, iż na terenie lubelskich parków krajobrazowych znajduje się wiele interesujących (a zaraz ważnych) stanowisk geologicznych (m.in. w okolicach Kazimierza Dolnego, czy też na Roztoczu). Obiekty te są doskonałym miejscem do popularyzacji niełatwych zagadnień związanych z przeszłością geologiczną naszej planety i prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą szkolną (geoedukacja). Miejsca te w większości przypadków objęte są ochroną w formie pomników przyrody czy też stanowisk dokumentacyjnych, które są przedmiotem troski służb parków krajobrazowych.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych będzie wspierał ideę konkursu organizowanego przez PIG-PIB wśród uczniów i młodzieży z województwa lubelskiego.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym osobom; pozostałym życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Tekst i foto: Marcin Kozieł – Biuro ZLPK w Lublinie