Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KONKURS TECHNICZY „BUDKA LĘGOWA” PROJEKT: CZYNNA OCHRONA SÓW W SKIERBIESZOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM.

  • 17-03-2015

Konkurs jest przykładem na to, jak wielkie znaczenie ma włączanie młodzieży w czynną ochronę ptaków. Zwiększenie sztucznych miejsc gniazdowania puszczyka przyczyniło się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia sów w przyrodzie.

Sowy są ptakami prowadzącymi nocny tryb życia i dlatego postrzegane są często przez człowieka, jako symbol złych mocy. Młodzież dowiedziała się jak wielką różnorodność reprezentują sowy w Polsce, jak fascynujące bywają ich zwyczaje, a dzięki obserwacji eksponatu puszczyka, jaką budowę mają pióra, szpony czy dziób i jak doskonałymi są „narzędziami” w polowaniu sów. Konkurs i prowadzona w szkołach prelekcja pt. „Sowy Polski”, przybliżyły znaczenie tych pięknych stworzeń i doskonałych drapieżników dla przyrody i człowieka.

Sowy jako drapieżcy regulują populację ofiar, którymi często są myszy czy norniki postrzegane przez człowieka jako szkodniki. Jeden osobnik zjada rocznie kilkadziesiąt gryzoni, które zagrażają uprawom rolnym i leśnym. Puszczyk Strix aluco poluje w nocy stosując głównie zasiadkę i niski lot patrolowy. Największym zagrożeniem dla populacji puszczyka jest działalność człowieka: wycinanie starodrzewów i drzew dziuplastych, zręby zupełne czy sadzenie monokultur. Ważnym problemem jest zanikanie żerowisk do czego przyczynia się intensyfikacja produkcji rolnej i osuszanie terenów podmokłych. Puszczyk jest gatunkiem osiadłym. W jego ochronie skuteczne jest pozostawianie „rozpieraczy” i nie wycinanie drzew dziuplastych. Chętnie zasiedlają również sztuczne gniada jakimi są budki lęgowe. W miejscu deficytu właściwych miejsc zwiększają one bezpieczeństwo i efektywność lęgów. W ramach realizacji projektu nawiązana została współpraca z Nadleśnictwem Krasnystaw. W uzgodnieniu z poszczególnymi leśnictwami ustalono miejsca wywieszenia budek lęgowych tak, aby nie kolidowały z działalnością gospodarczą Lasów Państwowych, a jednocześnie służyły czynnej ochronie puszczyka.

Tekst: Małgorzata Grabek (opracowano na podstawie:

Dariusz Anderwald „Podręcznik najlepszych praktyk ochrony sów”)

Zdjęcia: Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka