Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KONKURS PLASTYCZNO – TECHNICZNY BUDKA LĘGOWA

  • 16-04-2014

Ponieważ wielu ludzi chętnie umieszcza w swoim otoczeniu budki lęgowe nasz konkurs ma również za zadanie powiększyć wiedzę na temat ich prawidłowego wykonania i rozwieszania. Dzięki naszym działaniom budka lęgowa staje się bezpiecznym schronieniem , a nie pułapką dla piskląt latem i dorosłych osobników w zimie.

Sztuczne schronienia to jedna z form czynnej ochrony ptaków. W przekształcanym przez człowieka środowisku zanika dzikość pierwotnej przyrody. Wycinka starodrzewi to utrata optymalnych miejsc lęgowych ptaków. Wszystkie parki krajobrazowe mają dobrą bazę żerową i są dogodnym miejscem dla lęgów, a powieszone budki lęgowe mają za zadanie zwiększyć zagęszczenie pożytecznych owadożernych dziuplaków. Dlatego zawsze zachęcamy do wykonania różnych typów budek, aby mogły w nich zamieszkać nie tylko sikory czy muchołówki, ale również szpaki, kowaliki, pełzacze, puszczyki czy jedyny gołąb gniazdujący w dziuplach siniak.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. Kategoria A czyli uczniowie szkół gimnazjalnych mieli wykonać budkę lęgową zgodnie z załączonymi w regulaminie konkursu wytycznymi. Kategoria B to uczniowie szkół podstawowych, którzy mieli do wyboru: zbudowanie budki lęgowej lub wykonanie pracy plastycznej pt. „Gdzie mieszkają dziuplaki i inne ptaki ?”.

W tworzenie budek lęgowych zaangażowani były nieraz całe rodziny. Zarówno rodzice jak dziadkowie. Łącznie zgłosiło się 70 uczestników ze szkół w Gorajcu, Jarosławcu, Lubyczy Królewskiej, Miączynie i Zielonem. Ostatecznie wykonano 45 budek lęgowych i 41 prac plastycznych. Za najlepsze prace uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Najmłodsi konkursowicze, którzy bardzo licznie włączyli się w pomoc ptakom to uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zielonem . Wykonali aż 30 budek. Wszystkie trafiły do Nadleśnictwa Zwierzyniec, które ufundowało im dodatkowe upominki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wysiłek i zaangażowanie w zwiększaniu różnorodności gatunkowej ptaków w młodych drzewostanach.