Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Konferencja w Centrum Edukacji Przyrodniczo –Leśnej w Rogowie

  • 14-12-2015

Podczas pobytu mieliśmy okazję wysłuchać referatów: „Skuteczne i atrakcyjne metody poznawania praw przyrody”, „Wykorzystywanie legend w turystyce na przykładzie Łysogór”, „Pasja, wiedza, umiejętności i kompetencja społeczne, czyli o potencjale akademickiej edukacji przyrodniczo – leśnej”, „Profil kompetencyjny edukatora leśnego”, uczestniczyć w warsztatach: „Edukacja osób z niepełnosprawnościami”, „Leśne latarnie z „kamieni” – nowoczesne technologie w edukacji terenowej”, „Malowanie na kamieniu”, „ Praca edukatora leśnego od kuchni”, „Zostań przyjacielem parku narodowego – projekt edukacyjny dla rodzin”, zapoznać się z historią powstania i ciągłego rozwoju Centrum Edukacji Przyrodniczo –Leśnej.

Największe emocje wzbudził warsztat prowadzony przez Pana Krzysztofa Wostala z fundacji Alfa Prim, mający na celu podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie spraw związanych z niepełnosprawnością. Warsztaty przedstawiły zasady, jakimi należy się kierować w stosunku do osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także, w jaki sposób efektywnie i profesjonalnie przeprowadzić obsługę klienta niepełnosprawnego.

Na kolejnym panelu mieliśmy okazję zapoznać się oraz wypróbować aplikację na telefon pn. „Leśne Latarnie”, która prowadzi po ścieżkach przyrodniczych informując o miejscach, w których aktualnie się znajdujemy.

Mogliśmy się też wykazać swoimi zdolnościami podczas malowaniu na kamieniach, to propozycja ciekawych zajęć, które można przeprowadzić w każdej grupie słuchaczy. Można wykorzystać nie tylko kamienie ale również drewno czy inny materiał, wszystko zależy głównie od pomysłu edukatora, najważniejsze żeby na rysunkach pojawiały się rośliny czy zwierzęta występujące na danym terenie.

Praca edukatora leśnego nie jest łatwa, pojawia się w grupie i musi szybko ocenić z jakimi ludźmi czy dziećmi ma pracować – czy jest to grupa zgrana, czy chętnie będą współpracować z edukatorem, są to kompetencje interpersonalne, które bazują na wiedzy psychologicznej, empatii, zdolności nawiązywania i analizowania relacji międzyludzkich, oraz tworzenia satysfakcjonujących więzi. Przykłady gier psychologicznych pomagających nawiązywać dobre kontakty w grupie pokazała na swoim warsztacie Pani dr Małgorzata Karwowska.

Ostatnie warsztaty dotyczyły projektu edukacyjnego dla rodzin, który cieszył się uwagą wszystkich uczestników spotkania.

W naszej pracy edukatora leśnego wykorzystamy pomysły zaczerpnięte podczas pobytu w Centrum Edukacji Przyrodniczo –Leśnej w Rogowie.

Jolanta Kiszka, Marek PiechZLPK OZ w Janowie Lubelskim