Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kamienne Roztocze Wschodnie

Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Kamienne Roztocze Wschodnie”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” we współpracy z Powiatem Lubaczowskim oraz Powiatem Tomaszowskim. Film został zrealizowany przez TV Podkarpacką.

O Roztoczu Wschodnim, o tym kiedy i jak powstało, rozmawiają dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik, prof. UMCS – kierownik Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie oraz Iwona Turowska z portalu tvpodkarpacka.pl oraz TravelsArts.com.

Roztocze Wschodnie, zwane też Roztoczem Rawskim jest jednym z trzech mezoregionów Roztocza. Przecięte jest granicą polsko-ukraińską; na Ukrainie sięga aż po Lwów. W polskiej części Roztocza Wschodniego znajduje się Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, położony jest na pograniczu dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego.

Rzeźba Południoroztoczańskiego Parku Krajobrazowego charakteryzuje się rozległymi wierzchowinami, które pocięte są gęstą i skomplikowaną siecią dolin i wąwozów na odosobnione pagóry i płaskowyże. Innym, charakterystycznym elementem są ostańce, których największe zgrupowanie znajduje się w okolicy Huty Lubyckiej. Zbudowane z piasków zachowały się dzięki czapie ochronnej z wapieni rafowych, które są najbardziej odpornymi skałami w tej części Roztocza. Najwyższe wzniesienia po polskiej stronie Roztocza Wschodniego to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.), Wielki Dział (390,4 m n.p.m.) i Krągły Goraj (388,7 m n.p.m.).

Niezwykłą osobliwością geologiczną Parku, a zarazem atrakcją przyrodniczą i turystyczną, są skamieniałe drzewa znajdujące się w okolicy wsi Siedliska. To im, ale nie tylko, poświęcony jest ten film. Warto go obejrzeć przed wyprawą na Roztocze Wschodnie.

Tekst: Marcin Kozieł