Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jeziorzany nad Wieprzem – lubelska Biebrza

  • 29-03-2021

O wczesnowiosennych rozlewiskach nad Biebrzą słyszał chyba każdy. Ta podlaska rzeka słynnie z rozległych terenów rokrocznie zalewanych wodą. Tymczasem również na Lubelszczyźnie zdarza się obserwować równie spektakularne zjawisko. O ile zima była śnieżna nieuregulowany Wieprz, najbardziej lubelska z rzek bo w całości swoich 303 km długości mieszcząca się w obrębie naszego województwa,  na wielu swoich odcinkach rozlewa się na szerokość swojej doliny. Jednym z miejsc wartym odwiedzenia wiosną są Jeziorzany położone w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”.

Jeziorzany to spokojna i urocza miejscowość rozłożona na skraju polodowcowej doliny Wieprza. O tej porze roku, wody Wieprza zasilano wodą roztopową rozlewają się na dno doliny tworząc malownicze rozlewiska. Łąki, pastwiska, a nawet boisko piłkarskie, które w lecie będzie można przemierzać suchą stopą, obecną wiosenną porą zalane są wodą. Niewysokie przewyższenia stały się wyspami o nieregularnych brzegach z półwyspami i zatokami. Pomiędzy nimi wije się kilka grobli, które umożliwiają wędrówkę po tym wodnym świecie. Oczywiście taka „wielka woda” nie może ujść uwadze ptactwa wodnego – na toni tych tymczasowych jezior napotkać możemy łabędzie, dzikie gęsi, różne gatunki kaczek. Na wyspach do gniazdowania już szykują się sójki. Zaś górą, wzdłuż rzeki ciągną, liczące niekiedy setki osobników, klucze żurawi.

Przy okazji wędrówki po rozlewiskach warto odwiedzić i same Jeziorzany. To obecnie cicha i spokojna miejscowość. Niegdyś Jeziorzany były miastem o jakże uroczej nazwie Łysobyki. Łysobyki wpisały się do polskiej historii jako miejsce tzw. wyprawy łysobyckiej czyli nieudanego rajdu dwóch korpusów polskich przeciwko wojskom rosyjskim w czasie powstania listopadowego. Obecne Jeziorzany, choć zostały pozbawione praw miejskich po kolejnym powstaniu czyli styczniowym, zachowały małomiasteczkowy układ miejski z widocznym rynkiem i siecią rozchodzących się ulic. Ozdobą Jeziorzan jest Kościół Trójcy Świętej w stylu eklektycznym posadowionym nad samym brzegiem rzeki. W Jeziorzanach znajduje się także sporo starych drewnianych domów.

Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński