Przeskocz do treści Przeskocz do menu

JESIENNE WIESZANIE BUDEK LĘGOWYCH W SOBIESZYNIE

  • 01-10-2020

W czwartkowe popołudnie mimo  pochmurnej i deszczowej pogody czyli normalnej jesienią wspólnie z Panią Amelią Niebrzydowską uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach i jej tatą  podjęliśmy się próby powieszenia budek lęgowych dla ptaków. Wczesna wiosna i jesień to najodpowiedniejszy czas na wieszanie budek lęgowych dla ptaków i drobnych ssaków. Do wywieszenia mięliśmy sporą liczbę budek bo aż 10. Czynna ochrona przyrody w Sobieszynie to już pewna tradycja. Już drugi rok z rzędu wywieszamy budki lęgowe na tym terenie. Tym razem ochronie będą podlegały nie tylko dziuplaki i półdziuplaki,  ale także pełzacze, puszczyki, postułki czy nietoperze. Przy okazji sprawdziliśmy zasiedlenia w budkach wywieszonych w ubiegłym roku. Okazuje się, że zasiedlonych zostaje około 90% wywieszonych budek. Wspólnie z Panią Amelią stwierdzamy, że ochrona czynna ma sens.  Pani Amelia bierze udział w Programie Stypendialnym „Lokalny lider wiedzy i ochrony środowiska”. Program skierowany jest do młodzieży i nauczycieli (opiekunów dydaktycznych) szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Celem Programu jest w szczególności:

1. Wsparcie rozwoju młodzieży szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego w zakresie:

- realizacji projektów przyrodniczych i prośrodowiskowych,

- edukacji ekologicznej i pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska,

- promowania wzorowych postaw proekologicznych,

- dbałości o środowisko i zdrowy tryb życia,

- czynnego udziału w zajęciach i projektach organizowanych przez wyższe uczelnie, instytuty badawcze, ośrodki edukacyjne, parki narodowe, muzea, ogrody zoologiczne, botaniczne oraz inne instytucje związane z ochroną środowiska.

2. Wsparcie nauczycieli zaangażowanych w działania uczniów związane z ochroną środowiska. Wspomniany program jest organizowany i finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Budki wieszaliśmy na terenie parku otaczającego Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie jak również w przylegającym lesie. Skrzynki lęgowe służą ochronie gatunkowej, sprzyjają zwiększeniu bioróżnorodności, a zawieszone w odpowiedniej liczbie i proporcjach przywracają równowagę biologiczną danego terenu. Poza tym, wiadomo, że ptaki są niezwykle pożyteczne i pomagają w walce ze szkodnikami. Będziemy obserwować zasiedlanie budek.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Szlendak