Przeskocz do treści Przeskocz do menu

JAKIE TO DRZEWO ?

  • 28-10-2020

Jak co roku pracownicy ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu zorganizowali tzw. spacer krajobrazowy z okazji Dnia Krajobrazu. W tym roku hasłem przewodnim  było drzewo w krajobrazie. Wspólnie z uczniami pierwszych klas Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu wybraliśmy się do pobliskiego Parku Miejskiego aby nie tylko podziwiać rosnące tam drzewa, ale także nauczyć się je rozpoznawać. A było czego się uczyć. Posadzono tu nie tylko nasze rodzime lipy, klony zwyczajne i jawory, dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe ale również zadomowione już kasztanowce czy coraz popularniejsze w nasadzeniach parkowych orzechy czarne, ale również drzewa o tak egzotycznie brzmiących nazwach jak surmia bigoniowa (katalpa) i korkowiec amurski.

Pierwszaki z wielkim entuzjazmem poznawały różnice w kształcie liści poszczególnych drzew, badały fakturę kory czy poznawały zapach liści. Tutaj najbardziej charakterystyczny okazał się korkowiec amurski, którego liście intensywnie pachną terpentyną.

To wszystko mogliśmy poznać dzięki temu, że mamy bardzo ciepły październik. W naszym regionie do tej pory nie wystąpiły przymrozki. Wyraźnie mogliśmy zaobserwować różnice w wegetacji drzew w porównaniu z latami ubiegłymi.

Spacery nasze odbywały się z zachowaniem wszelkich środków obowiązujących w obecnej sytuacji epidemiologicznej.

 

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Małgorzata Bielecka, Małgorzata Grabek