Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jak parkowcy z leśnikami

  • 08-06-2019

Dnia 28 maja br. w Biurze Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych odbyło się robocze spotkanie z pracownikiem i studentami kierunku leśnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Bez mała rok „dojrzewała” współpraca między Studenckim Kołem Naukowym Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i ZLPK. Niemal dokładnie rok temu (22 czerwca 2018 r.) miało miejsce pierwsze spotkanie pracowników biura ZLPK z przedstawicielami zarządu Koła:

http://parki.lubelskie.pl/aktualnosci/o-wspolpracy-parkowcow-z-lesnikami

Omówiono wówczas bardzo luźnie pewne płaszczyzny współpracy obu instytucji. Dojrzewanie współpracy nieco potrwało, ale jak mówi stare przysłowie „co się odwlecze to nie uciecze” bowiem 28 maja br. odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem udział w nim wzięli przedstawiciele kierownictwa ZLPK – Justyna Jędruch – Dyrektor ZLPK oraz kierownictwa SKNL UP w Lublinie – prof. Danuta Urban – Kurator Koła, Michał Arciszewski – Prezes Koła i Mateusz Jarmuł – były Prezes Koła i inicjator współpracy obu instytucji. Ponadto w spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Wojciechowski – pracownik Biura ZLPK i dr Anna Cwener z Ogrodu Botanicznego UMCS – ekspert botaniczny. Podczas spotkania omówiono konkretne działania, które mają być sukcesywnie realizowane w ramach współpracy. To przede wszystkim przygotowanie projektu dokumentacji nowego rezerwatu na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, udział studentów leśnictwa w opracowaniu przewodników (w części „leśnej”) po ścieżkach edukacyjnych na terenie Krzczonowskiego PK i Skierbieszowskiego PK oraz udział w przygotowaniu ścieżki edukacyjnej na terenie Kozłowieckiego PK.

Jak widać z powyższego konkretnych propozycji do współpracy nie brak. Liczymy na to, że wspólnym wysiłkiem uda się je sukcesywnie realizować i doprowadzić do szczęśliwego zakończenia ku ogólnemu pożytkowi. Jako ZLPK jesteśmy wdzięczni za wolę współpracy ze strony przyszłych leśników z UP w Lublinie. Mamy nadzieję, że również dla studentów będzie to pożyteczna i pouczająca „przygoda”.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Artur Baran, Biuro ZLPK