Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jak odzwierciedlić piękno natury w fotografii?

  • 25-07-2013

Podczas zajęć zorganizowanych i prowadzonych przez Parki Krajobrazowe młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych na ścieżce dydaktycznej „Motylowe Łąki” w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Ścieżka ta wchodzi po grądziku – kredowym wyniesieniu w głąb samego rezerwatu „Brzeźno”. To jedyne suche miejsce w okolicy otoczone rozległym torfowiskiem – idealne do rozpalania naukowych zainteresowań wśród młodych „badaczy”. Uczestnicy podczas zajęć przyglądali się chronionym roślinom przez lupy i chwytali owady do specjalnych pojemników, wszystko to po to by zaraz rozpoznać gatunek, sporządzić dokumentację fotograficzną i zaspokoić głód wiedzy wksiążkowych przewodnikach. Dopełnieniem tych wszystkich wrażeń przyrodniczych było zwiedzenie ekspozycji muzealnej oraz zajęcia botaniczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Brzeźnie.

Celem kolejnego dnia było ukazanie najpiękniejszych miejsc obszaru Natura 2000 – „Dolina Środkowego Bugu” oraz nieleśnych terenów Strzeleckiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy zwiedzili park dworski w Hniszowie z największą ilością drzew pomnikowych w regionie izdębem „Bolko” – największym drzewem na Lubelszczyźnie; rozległe terasy zalewowe Bugu zbezkresnymi łąkami i licznymi starorzeczami; dzikie koryto rzeki Bug o zróżnicowanej linii brzegowej, w niektórych miejscach łagodnej, porośniętej łęgowymi zaroślami, w innych miejscach zaś ze stromymi, piaszczystymi skarpami wyrzeźbionymi w otwartej dolinie. Niezwykłe wrażenie wywołały wśród uczestników krajobrazy obserwowane z wysokiej wieży widokowej w Gródku za Hrubieszowem. Tam również wykonano ćwiczenia związane z nauką wykorzystania kompasu w terenie.

Zdjęcia wykonane przez młodzież podczas warsztatów będą wykorzystane w publikacji wydanej przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.

Paweł Łapiński