Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jak kształcić przyszłych leśników?

Jest to cykliczne, coroczne spotkanie organizowane przez Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Radę Programową ds. kierunku Leśnictwo UP w Lublinie. Celem konferencji była prezentacja kierunku leśnictwo, programu kształcenia, tematyki prac inżynierskich a także dyskusja nad programem studiów i praktyk oraz staży zawodowych. Na konferencji obecne były władze i pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii, studenci kierunku leśnictwo oraz tzw. interesariusze zewnętrzni czyli przedstawiciele instytucji, w których w przyszłości mogą pracować absolwenci kierunku leśnictwo a już teraz jako studenci mogą odbywać w/w staże czy praktyki. W gronie interesariuszy zewnętrznych znalazł się także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych reprezentowany na konferencji przez pracownika biura ZLPK, Krzysztofa Wojciechowskiego.

Konferencję prowadziła prof. Danuta Urban, Przewodnicząca Rady Programowej kierunku Leśnictwo. Przedstawiła ona zebranym cele i program kształcenia na kierunku a także proponowane tematy prac inżynierskich. Następnie studenci mieli okazję dowiedzieć się więcej o programie ERASMUS i możliwości studiowana za granicą. Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Pan Mateusz Jarmuł w ciekawej prezentacji przedstawił szeroką i różnorodną działalność tej organizacji. Studenci podziękowali także prof. Danucie Urban za wieloletnie sprawowanie opieki nad kołem naukowy.

Następnie odbyła się dyskusja, w której na pytania studentów odpowiadali: prof. Barbara Kołodziej, Prodziekan Wydziały Agrobioinżynierii, prof. Danuta Urban oraz przedstawiciele interesariuszy zewnętrznych, którzy też zaprezentowali możliwości ewentualnej współpracy swoich jednostek z kierunkiem leśnictwo.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych mimo tego, że nie zajmuje się gospodarką leśną, to jednak korzysta z pozaprodukcyjnych funkcji lasów, które w kilku administrowanych przez ZLPK parkach krajobrazowych zajmują większość ich powierzchni (PK Lasy Janowskie, PK Puszczy Solskiej, Kozłowiecki PK, Strzelecki PK, Sobiborski PK). Stąd też naturalną płaszczyzną współpracy jawi się edukacja leśna, inwentaryzacja przyrodnicza czy tworzenie ścieżek dydaktycznych, przyrodniczych i innych. Są to sfery, w których w przyszłości ZLPK i studenci kierunku leśnictwo mogliby owocnie współpracować. Wstępne zainteresowanie taką współpracą wykazali przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Leśników. Czy stanie się ona „ciałem” – czas pokaże.

Tekst i zdjęcie: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK