Przeskocz do treści Przeskocz do menu

II Międzyszkolny Dzień Ziemi w Nadrybiu

  • 21-05-2019

Dni Ziemi w Nadrybiu organizowane są po raz drugi. Ubiegłoroczna edycja okazała się świetną imprezą, więc powtórka była więc nieunikniona. Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest Pan Kazimierz Zakostowicz nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, nota bene uhonorowany w ubiegłym roku tytułem „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych”.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi, tak jak i poprzednie, miały formułę gry terenowej do udziału w której zaproszeni zostali uczniowie starszych klas okolicznych szkół podstawowych. 14 maja w Nadrybiu dziewięć 2-osobowych drużyn musiało zmierzyć się z zadaniami na 21 stanowiskach. Łamigłówki jak i zadania zręcznościowe poza dobrą zabawą kryły w sobie także sporą dawkę wiedzy o otaczającym nas świecie i procesach w nim zachodzących. Liczne były też nawiązania do „ludów pierwotnych”: Indian, Eskimosów czy Aborygenów, którzy potrafili żyć zgodnie z rytmem natury a nie wbrew jej.

Niestety tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas pogodą i w ostatnim momencie gra musiała zostać przeniesiona pod dach sali gimnastycznej. To jednak nie zepsuło zabawy. Uczniowie rzucali oszczepami, pletli plecionki, grali na instrumentach tradycyjnych, używali krzemiennych noży itp. Itd. To była prawdziwa olimpiada pradawnych umiejętności! Ba, nawet posiłek był tradycyjny – pyszne podpłomyki i zupa znad ogniska. Pracownicy ZLPK z OZ Lubartów pełnili rolę jurorów ale także i kibiców wspierających drużyny w rozgrywce.  Efekt – jedno pierwsze miejsce ale za to osiem ex aequo miejsc drugich – to dopiero wyrównany poziom! Z wielką przyjemnością wzbogaciliśmy także pulę nagród i upominków dla zwycięskiej drużyny i uczestników.

Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński