Przeskocz do treści Przeskocz do menu

GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI w Państwowym Instytucie Geologicznym

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Geologiczne Barwy Ziemi”. Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniówklas IV-VI szkół podstawowych- jako konkurs plastyczny, dla uczniówszkół gimnazjalnych, jako konkurs wiedzy geologicznej i dla uczniówszkół ponadgimnazjalnych- jako konkurs wiedzy geologicznej. Obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe. Konkurs przeprowadzany jest etapowo: etap półfinałowy- dotyczykonkursu plastycznegoikonkursu wiedzy- przeprowadzany jest w regionach konkursowych przez Muzeum Geologiczne w Warszawie oraz oddziały regionalne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), etap finałów ogólnopolskich- dotyczykonkursu plastycznegoikonkursu wiedzy- przeprowadzany jest przez Muzeum Geologiczne (PIG-PIB) w Warszawie. Część plastyczna konkursu dzięki porozumieniu pomiędzy Polską i Litewską Służbą Geologiczną ma charakter międzynarodowy – organizowana jest równolegle na Litwie.

Obecnie konkurs ma zasięg międzynarodowy, jednak przed 18-tu laty ogarniał swym zasięgiem jedynie województwo śląskie. Warto prześledzić imponującą dynamikę konkursu. U jego początków, w 2000 roku na konkurs wpłynęło „zaledwie” 290 prac, następnie wraz ze zwiększaniem się zasięgu konkursu nastąpiło gwałtowne zwiększenie ilości prac przysyłanych na konkurs by w 2007 roku osiągnąć rekordową ilość bez mała 7000 (!) Prac – dokładnie 6944. Obecnie sytuacja „ustabilizowała się” na poziomie 2000-2500 prac. W roku bieżącym wpłynęło ich 2284.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, obok innych parków krajobrazowych i narodowych znalazł się w gronie instytucji wspierających konkurs. Zaś w roku obecnym ZLPK objął konkurs swoim patronatem. Na czwartkowej uroczystości półfinałowej obecny był pracownik Biura ZLPK – Krzysztof Wojciechowski, któremu przypadła w udziale przyjemna funkcja wręczania uczestnikom konkursu naród przekazanych przez „służby mundurowe”, tj. przez parki narodowe i krajobrazowe. Głównym sponsorem tegorocznego konkursu był KGHM Polska Miedź.

Czwartkowy półfinał rozpoczął się od przywitania gości przez prof. Włodzimierza Mizerskiego – kierownika Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz przez mgra Grzegorza Głowackiego – zastępcę dyrektora PIG-PIB ds. organizacyjno-ekonomicznych. Następnie przedstawicielki zespołu organizującego konkurs zaprezentowały jego historię. Kolejnym długo i niecierpliwie wyczekiwanym przez uczestników momentem było odczytanie nazwisk zwycięzców konkursu i osób wyróżnionych w każdej z kategorii oraz wręczenia nagród i dyplomów. Następnie wszyscy obecni dotrzymali towarzystwa dinozaurowi Kayentapussoltykovensis, zwanemu po słowiańsku … Dyziem, którego zrekonstruowana podobizna zdobi centrum Muzeum Geologicznego. Po wspólnym zdjęciu z tym rzadkim przedstawicielem dawnej fauny uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli w wycieczce z przewodnikiem po Muzeum. Uroczystość zakończyła się ciepłym poczęstunkiem.

Organizatorzy konkursu wyrażali wielką wdzięczność za bezinteresowną pomocą płynącą ze strony parków krajobrazowych. Choć podkreślić należy, że cele konkursu jak i cele statutowe parków krajobrazowych są ze sobą zgodne i wzajemnie się uzupełniają. Bowiem tak edukacja przyrodnicza, jak i ochrona elementów przyrody (w tym także nieożywionej) należą do zadań parków krajobrazowych. Stąd też współdziałanie ZLPK i PIG-PIB jest czymś zupełnie naturalnym i mamy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze bardziej owocne.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,

Zdjęcia: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska, PIG-PIB,

Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,