Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak.

  • 18-09-2020

Przysłowia mądrością narodu. Ale w lasach Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego grzybów nie brakuje. Prawdziwków mnóstwo. Dla grzybiarzy teren tego Parku to istny raj. Kolejny dowód na to, że Krasnobrodzki PK to miejsce atrakcyjne przez cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Borowik szlachetny (Boletus edulis), czyli prawdziwek, to doskonale znany wszystkim grzybiarzom gatunek należący do rodziny borowikowatych.  Borowik szlachetny jest grzybem jadalnym, który ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Spożywamy go na surowo, w formie marynowanej, suszonej, duszonej lub gotowanej. Borowikowy aromat nadaje daniom unikalnego charakteru, dlatego grzyb ten stanowi cenny składnik naszej rodzimej kuchni.
W Polsce występuje aż 20 różnych gatunków borowika, jednak prawdziwek na ich tle wyróżnia się wybornym smakiem i całkowitą nieszkodliwością dla zdrowia.

Borowik szlachetny - elegant w kapeluszu

Średnica kapelusza prawdziwka wynosi od 6 do 25 cm. Młode okazy charakteryzują się kapeluszem barwy białej, zaś starsze – brązowym. Rzadkie egzemplarze borowików szlachetnych mogą mieć kapelusz w odcieniu karminowym. Ta część grzyba w początkowej fazie rozwoju jest kulista, zaś z czasem staje się wypukła, a nawet poduszkowata. Skórka kapelusza zwykle jest sucha, gładka i matowa w dotyku. W czasie deszczu i wysokiej wilgotności powietrza, zwłaszcza u starszych okazów, skórka staje się lekko klejąca. Co ważne, tworzy ona integralną część z miąższem – efekt ten jest widoczny szczególnie u młodych egzemplarzy. Z kolei znajdujące się pod kapeluszem rurki są z reguły białe albo kremowe. Starsze okazy zazwyczaj charakteryzują się rurkami w kolorze żółto-oliwkowym lub oliwkowo-zielonym. Pory prawdziwka są zaś z początku białawe, a z wiekiem nabierają koloru żółtego lub oliwkowozielonego. Są one dość drobne i z reguły okrągłe.
Pokryty delikatną siateczką trzon borowika szlachetnego zwykle mierzy od 5 do 20 cm. Jest on dość solidnej budowy. Jego barwa może być biała, piaskowa lub szaro-biała. Im młodszy okaz prawdziwka, tym grubszy trzon.

               Kilka rad dla grzybiarzy:

  • grzyby odcinamy nożem u podstawy trzonu lub delikatnie wykręcamy z podłoża,
  • zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy,
  • zbieramy okazy zdrowe, dojrzale o dobrze wykształconych cechach rozpoznawczych
  • grzyb dla nas nieprzydatny, pozostawiamy w tym miejscu, gdzie rósł, jest szansa, że wyda on zarodniki
  • śmieci zawsze zabieramy ze sobą.

 

Tekst: Małgorzata Ciuryło: opracowano wykorzystując informacje ze strony https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/borowik-szlachetny-opis-wystepowanie-i-zdjecia-grzyb-borowik-szlachetny-ciekawostki,23347.html

Zdjęcia : Krzysztof Kowalczuk