Od stycznia 2021 r. w Ośrodku Zamiejscowym ZLPK w Lubartowie, udostępniliśmy w nowej gablocie muzealnej część zbiorów przyrody nieożywionej, pozyskanych w ostatnich latach, w trakcie wyjazdów terenowych.
Wśród zbiorów oglądać można skały wieku karbońskiego z terenu kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka” – teren Pojezierza Łęczyńskiego, w tym odciski kory drzewa karbońskiego, skrzypów, liści paproci.
Przemieszczając się w czasie oglądamy okazy z kolejnego okresu geologicznego tj. skamieniałości mieszkańców morza kredowego sprzed 65 mln lat (z terenu Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego), a wśród nich ślimaki, małże, amonity, belemnity, jeżowce, zęby rekina.
Nie mniej interesujące są także trzy okazy skał pochodzące ze stożka akumulacji fluwioglacjalnej (zlokalizowanego na W od Janowca), powstałego zapewne na przedpolu nasuwającego się lądolodu tzw. odrzańskiego.
To dopiero początek naszej kolekcji, którą planujemy powiększać dla pożytku licznych miłośników przyrody.
Z niecierpliwością czekamy na zakończenie „okresu koronawirusa”, kiedy to będziemy mogli otworzyć siedzibę naszego Ośrodka i zaprezentować te wszystkie cuda z sprzed milionów lat wszystkim chętnym do ich podziwiania.
Z (g)ekologicznym pozdrowieniem OZ Lubartów.
Tekst: Maria Straka
Zdjęcia: Michał Zieliński