Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Gablota ze zbiorami skamieniałości

  • 01-02-2021

Od stycznia 2021 r.  w Ośrodku Zamiejscowym ZLPK  w Lubartowie,  udostępniliśmy  w nowej gablocie muzealnej część zbiorów przyrody nieożywionej, pozyskanych w ostatnich latach, w trakcie  wyjazdów terenowych.

Wśród zbiorów oglądać można skały wieku  karbońskiego z terenu kopalni  Węgla Kamiennego „Bogdanka” – teren Pojezierza Łęczyńskiego, w tym odciski kory drzewa karbońskiego, skrzypów, liści paproci.

Przemieszczając się w czasie oglądamy  okazy z kolejnego okresu   geologicznego tj. skamieniałości mieszkańców morza kredowego sprzed 65 mln lat (z terenu  Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego), a wśród nich ślimaki, małże, amonity, belemnity, jeżowce, zęby rekina.

Nie mniej interesujące są także trzy okazy skał pochodzące  ze stożka  akumulacji fluwioglacjalnej (zlokalizowanego na W od Janowca),  powstałego zapewne na przedpolu nasuwającego się lądolodu tzw. odrzańskiego.

To dopiero początek naszej  kolekcji, którą planujemy powiększać dla pożytku  licznych  miłośników przyrody.

Z niecierpliwością czekamy na zakończenie „okresu koronawirusa”, kiedy to będziemy mogli otworzyć siedzibę naszego Ośrodka i zaprezentować te wszystkie cuda z sprzed milionów lat wszystkim chętnym do ich podziwiania.  

Z (g)ekologicznym pozdrowieniem OZ Lubartów.

Tekst: Maria Straka
Zdjęcia: Michał Zieliński